8.6.2018 14.28, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Aliance voda Zlínsku chce ve Zlíně referendum o vodárenství
Aliance Voda Zlínsku chce vyvolat referendum o vodárenství v regionu. Obyvatelé Zlína by se mohli vyjádřit, zda chtějí pokračování provozního modelu, při němž se Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín starají o infrastrukturu, ale provozuje ji Veolia prostřednictvím Moravské vodárenské.
Další otázkou by bylo, zda má město Zlín jako ovládající osoba VaK Zlín uložit vedení společnosti, aby prosazovalo samostatné provozování infrastruktury a jestli má město na nejbližší valné hromadě VaK odvolat členy orgánů VaK Zlín, zvolit nové členy a uložit jim realizovat výsledky referenda. Novinářům to dnes řekl jeden ze signatářů aliance Pavel Sekula.
Referendum by se mělo konat zároveň s komunálními volbami, tedy 5. a 6. října. Pod petici, která by umožnila vypsání referenda, se musí podepsat přes 7000 lidí. Podpisy musí být sesbírané do září.
„Petice je jedna z posledních možností, aby se ti, kteří vodu platí a pro budoucí generaci potřebují zachovat dobrou vodohospodářskou infrastrukturu, to znamená občané města Zlína, aby se mohli vyjádřit svobodně a mohli k tomu říct svůj názor,“ uvedl Sekula, podle kterého má petice změnit fungování VaK Zlín. „Aby VaK Zlín provozoval svou vlastní vodohospodářskou infrastrukturu samostatně, to je to nejdůležitější,“ řekl Sekula. Je dlouhodobým kritikem provozního modelu, signatáři aliance jsou také zástupci SPD, KSČM či Svobodných. Ke kritice se přidali i členové klubu zastupitelů ČSSD, kteří prosazují návrat hospodaření s vodou do rukou Zlína a dalších obcí.
VaK Zlín vlastní města a obce na Zlínsku, nepatrnou část drží soukromé osoby. Největším akcionářem je Zlín, který vlastní 47 procent všech akcií. Takzvaný provozní model má trvat do roku 2034. Kritizují jej někteří menší akcionáři, ve věci se vede několik soudních sporů. Valnou hromadu VaK z roku 2004, která vznik modelu umožnila, označil předloni Vrchní soud v Olomouci za neplatnou. Rozhodčí soud však letos rozhodl o platnosti smluv, na jejichž základě Moravská vodárenská provozuje vodárenství na Zlínsku. Firma tak nemusí do rukou VaK Zlín vracet majetek, který od nich v roce 2004 odkoupila. Platností smluv se zabývá i zlínský okresní soud.
Podle města Zlína, které vede koalice STAN a ANO, je třeba počkat na konečná soudní rozhodnutí, která jasně stanoví, jestli jsou smlouvy platné, či nikoliv.
Vodné a stočné na Zlínsku letos zlevnilo, lidé platí za metr krychlový vody 85,71 koruny včetně DPH, loni to bylo 86,71 koruny.
Zdroj: ČTK
8.6.2018 14.28, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace