11.6.2023 7.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Analogový počítač předpovídá budoucí jevy díky vlnám na vodě
Divili byste se, co zvládne házení kamenů do kýblu s vodou. Zhruba takhle vypadá technologie, která pohání analogový počítač na rezervoárové výpočty. Využívá spojitá data, nikoliv digitální nuly a jedničky, což ji poskytuje velmi zajímavé výhody. Autoři projektu již zmenšují „kýbl s vodou“ do podoby mikrokapalinového procesoru.
Rezervoárové počítače jsou analogové povahy. Zpracovávají spojitá, kontinuální data, na rozdíl od digitálních nul a jedniček. Díky tomu mohou rezervoárové počítače modelovat určité typy přirozeně se vyskytujících událostí v nepředpověditelných sekvencích, které zahrnují chaotické časové řady, lépe než digitální počítače. Jak s rezervoárovým počítačem předpovídat budoucí události? Představte si, že máte záznam srážek za minulý rok po jednotlivých dnech. A kýbl s vodou, čili rezervoárový počítač. Nejprve je nutné do počítače vložit data, pomocí házením kamenů různé velikosti. Za velmi deštivý den velký kámen, za slabě deštivý den malý kámen a za slunečný den nic. Každý kámen vytvoří vlny, které interagují s vlnami po dalších kamenech. Výslednou předpověď představuje stav vody v kýblu na konci celého procesu. Velké vlny předpoví deštivý den, malé vlny mrholení a klidná hladina napovídá, že nebude pršet.
Badatelé chtějí svůj rezervoárový počítač s vodou miniaturizovat do podoby mikrokapalinového procesoru, velkého třeba jako křemíkový procesor. Jen by v něm bylo o hodně víc kapaliny. Počítače s takovými procesory by mohly věrohodně předpovídat vývoj klimatu, lesní požáry nebo třeba vývoj finančních trhů, a to za mnohem méně peněz a s mnohem větší dostupností než dnešní superpočítače.
Celý text, podrobný popis principu a doprovodná data na:https://www.osel.cz/12903-podivuhodny-analogovy-pocitac-predpovida-budouci-jevy-diky-vlnam-na-vode.html, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
11.6.2023 7.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě