7.10.2016 9.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy
Aplikace VÚMOP ukazuje, kde je kvalitní a chráněná půda
Ministerstvo zemědělství představilo novou webovou aplikaci, která ukazuje kvalitu půdy, její ochranu a další omezení pro výstavbu. Informovala o tom ČTK s tím, že by se podle ní mohl podle ministra zemědělství Mariana Jurečky orientovat i stát při výběru míst, kde bude zřizovat například nové průmyslové zóny.
V aplikaci, kterou vyvinul Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy (VÚMOP), jsou sdružená data od katastrálních úřadů, obcí s rozšířenou působností i například údaje o zaměstnanosti v regionech. Zájemci si můžou volbou vhodných filtrů vybrat, zda chtějí na mapě republiky označit zastavěná území, vzdálenost potenciálních stavebních parcel od dopravní infrastruktury, nebo oblasti, které leží v záplavovém území. Dají se v ní najít také přírodně chráněná území. Minimální vyhledávací velikost je deset hektarů.
Podle ministra Jurečky by se mohlo aplikací řídit ministerstvo průmyslu a obchodu, které navrhlo, že by se měla vytvořit průmyslová zóna u Veselí nad Lužnicí. Oblast, kde by měla vzniknout, je podle Jurečky naprosto nepřijatelná kvůli vysoké kvalitě půdy. Místo toho dnes v aplikaci ukázal blízká místa, kde je půda méně bonitní. Jurečka doufá, že na změnu místa ministerstvo průmyslu kývne. S aplikací chce seznámit také premiéra Bohuslava Sobotku.
Každoročně podle náměstka VÚMOP Ivana Novotného ubývá nejkvalitnější černozemě a hnědozemě, buď kvůli degradaci půdy, nebo zastavění. Podle ekologických organizací od 60. let minulého století zmizela v Česku zemědělská půda o výměře 290 000 hektarů. Půda je navíc vedle zastavování sužována vodní erozí. Podle údajů ministerstva zemědělství je takto ohroženo až 60 procent zemědělské půdy a v ohrožených až nejohroženějších kategoriích je přibližně 35 procent území. V ČR je zemědělská půda na 54 procentech výměry země.
Aplikace nabízí podle portálu byzbys.ihned.cz alternativu pro stavby, například zemědělské brownfieldy. V Česku je více než dva tisíce brownfieldů větších než jeden hektar, třetina z nich jsou staré opuštěné zemědělské areály. Zároveň v tuzemsku za posledních pět let zmizelo kvůli erozi nebo zastavění okolo pěti tisíc hektarů té nejkvalitnější zemědělské půdy. „To je něco, co je potřeba zastavit. Naopak nám přibývá země naprosto postižené erozí. Je nešikovné zemědělství přesunovat někam, kde půda není tak úrodná a kvalitní půdu zastavovat,“ říká Novotný.
Zdroj: ČTK, byznys.ihned.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
7.10.2016 9.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy