23.10.2019 15.47, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Atlas znečištění vod je vhodný pro vlastníky půdy i zemědělce
Jak už portál Naše voda informoval, vydal nedávno Výzkumný ústav meliorací a ochrany půd (VÚMOP) zatím ojedinělou a velmi praktickou publikaci „Atlas plošného zemědělského znečištění vod“. Základní informaci o něm prezentuje ve videu vedoucí oddělení Hydrologie a ochrany vod VÚMOP Petr Fučík.
Uvedené video najdete v pravém sloupci úvodní stránky portálu Naše voda v rubrice „Videoblog“, jde však jen o úvodní rozhovor, ke kterému později přibude návodná videoreportáž o tom, jak se v elektronické formě produktu orientovat.
Atlas plošného zemědělského znečištění vod se věnuje regionu státního podniku Povodí Vltavy, který si také tuto studii zadal a financoval. Dokument analyzuje plošné zdroje znečištění povrchových i podzemních vod, a to ve velmi podrobném detailu jednotlivých půdních bloků i malých vodních toků a zároveň v části lokalit navrhuje konkrétní opatření, jak nakládat s pozemky z pohledu erozní ohroženosti i zemědělské drenáže. GIS aplikace je tak v praxi použitelná jak pro jednotlivé vlastníky pozemků, tak pro hospodařící zemědělce, kteří tak mohou zjistit, jak se podílejí jednotlivé pozemky na znečištění vod.
Publikace je v elektronické formě k dispozici na: https://atlaspvl.vumop.cz
Naše voda, foto a videorozhovor Naše voda – Nina Havlová
23.10.2019 15.47, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzyAktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě