10.2.2021 13.45, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Krajský úřad poslal svým stanoviskem chráněné živočichy na skládku
Krajský úřad Karlovarského kraje, odbor životního prostředí, vydal kladné závazné stanovisko k záměru malé vodní elektrárny (MVE) Dubina pro zásah do významného krajinného prvku, kterým je řeka Ohře. Tím odsoudil zvláště chráněné živočichy k tomu, že budou vyvezeni na skládku.
Jak přitom ve své tisková zprávě informuje Asociace vodní turistiky a sportu (AVTS), záměrem je postavit nový jez v místě rozvaleného jezu, který vytváří v podstatě balvanitý skluz. Kromě zvýšení vzdutí ze současných 200 m na 750 m dojde pod jezem i k vybagrování koryta řeky v délce 310 m, v nejhlubším místě až o 1,5 m a odtěží se až 29 750 m3 říčního koryta. Pro představu se jedná o 3 700 plných nákladních automobilů TATRA 815, což znamená téměř 7 500 jízd tohoto auta přes místní silnice a obce, a to je jen odvoz vytěženého materiálu. Další stovky až tisíce budou třeba na stavbu jezu.
Přitom na řece je v tomto úseku dle nálezové databáze AOPK 26 nálezů 12 chráněných druhů, mezi kterými je zvláště chráněná střevle potoční, vranka obecná, ostroretka stěhovavá a další. To vše jen proto, aby si investor zvýšil spád MVE a tudíž i zisky. Vznikne tak jez s konstrukční výškou 4 m místo současného rozvaleného jezu vysokého zhruba 2 m. Bude se jednat o obrovský jez, který na řece Ohři až ke Kadaňskému stupni nemá obdoby a svou konstrukcí bude velmi nebezpečný pro vodáky. Celková bilance zemních prací bude 38 793 m3 a to vše v ochranném pásmu II. stupně přírodních minerálních vod lázní Kyselka, kde se vyskytují zvláště chránění živočichové. Tento extrémní zásah do řeky, který zničí veškerý život v délce přes 300 m, byl povolen Magistrátem Karlovy Vary i na základě stanoviska z Krajského úřadu Karlovarského kraje.
„Je s podivem, že nikdo nevznesl proti bagrování koryta z účastníků řízení žádnou námitku, a to ani odbory životního prostředí, tak AOKP nebo rybáři. Přitom museli vědět, že v nálezové databázi AOPK jsou zde výskyty zvláště chráněných druhů. Máme evropské směrnice, české zákony a vyhlášky, které chrání dobrý stav a potenciál řek, ale v případě záměru MVE Dubina jako by nic neplatilo,“ říká Petr Ptáček z AVTS. Díky této stavbě se má uzavřít řeka po celou dobu rekonstrukce, což by znamenalo výrazný negativní dopad na vodní turistiku, která je v oblasti velmi oblíbená. „Místo nebude možné jednoduše přenést, proto se rekreační plavba na dlouhou dobu úplně zastaví. Přitom v okolí jsou kempy, pensiony, bufety, půjčovny lodí, které zaměstnávají místní obyvatele, ale nikdo jim po vodě nepřijede. Bude to tak další rána pro místní živnostníky,“ sděluje Bohumil Pražák z AVTS a Vodácké Ohře.
Krajský úřad Karlovarského kraje své kladné stanovisko zdůvodnil tím, že měl obavu o zánik již rozvaleného a migračně dobře prostupného jezu, což by mohlo mít, dle jejich názoru, negativní dopady na životní prostředí. „Jinými slovy se kraj bojí, aby se řeka nestala opět řekou, a raději povolí stavbu obřího 4 m vysokého jezu. Vydáním klíčového stanoviska podepsal zkázu všemu živému v délce přes 300 m, a to bez jakékoli kompenzační podmínky. Je otázkou, čí zájmy vlastně chrání,“ zamýšlí se nad dopady stavby Petr Ptáček. „Přitom pokud by se postavil normální jez vysoký do 2 m, pak bychom to jenom uvítali. Současná situace v místě není dobrá díky množství kamenů z rozvaleného jezu, ale postavit něco tak velkého a nebezpečného nám nepřipadá vhodné,“ uzavírá Bohumil Pražák.
Zdroj a ilustrační foto (dosavadní podoba jezu Dubina) AVTS
10.2.2021 13.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla