3.4.2018 8.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Babišova vláda: Hrozí sucho, proto zlevníme vodu
Babišův kabinet se rozhodl splnit jednu ze svých priorit – zabránit hrozícímu rozsáhlému suchu a nedostatku vody – hodně netradičně. Jak totiž připomíná týdeník TÝDEN, kabinet chce domácnostem zlevnit vodu.
Není to ještě ani rok, co tehdejší koaliční vláda s výrazným zastoupením hnutí ANO schválila strategický dokument, jak bojovat proti suchu. Vedle staveb nových přehrad a dalších opatření počítá dlouhodobý plán rovněž s tím, že by se v době výrazného nedostatku vody mohlo vybraným domácnostem s vysokou spotřebou zdražit vodné a stočné – a tím tlačit na to, aby tyto rodiny přiškrtily kohoutky. „Výjimečným ekonomickým nástrojem v případě fatálního nedostatku vody a nutnosti snížit úsporným užíváním spotřebu pitné vody je možnost zavedení ‚pásmových cen‘ pro vodné a stočné. Při zohlednění sociálních dopadů by byly uplatňovány diferencované ceny podle různé úrovně spotřeby – čím vyšší, tím vyšší ceny pro vodné a stočné,“ stojí ve stále platném dokumentu.
Současná jednobarevná vláda Andreje Babiše se osm měsíců po schválení této strategie rozhodla jít přesně opačnou cestou, chce lidem vodu zlevnit. Všem. Byť kabinet nezískal důvěru sněmovny a už od poloviny ledna je v demisi, chce v dohledné době snížit DPH na vodné a stočné z patnácti na deset procent. Příslušnou novelu zákona ministerstvo financí poslalo ostatním resortům a dalším úřadům k připomínkování. Vzhledem k tomu, že menší daň na vodu má vláda i ve svém programovém prohlášení, nelze předpokládat zásadnější spory. Novela počítá se snížením DPH rovněž u dalších výrobků a složek včetně točeného piva, o což se Babiš marně pokoušel už jako ministr financí ve vládě Bohuslava Sobotky. Podle současné šéfky resortu Aleny Schillerové by snížením DPH přišly veřejné rozpočty o 3,4 miliardy korun.
Domácnosti se přitom nemohou těšit, že jim v rodinném rozpočtu zůstanou navíc velké peníze. Budou to drobné, asi 42 korun měsíčně. „Jednorázovým snížením sazby DPH se sníží průměrná výše plateb za vodné a stočné zhruba o 3,85 koruny na litr. Při průměrné spotřebě 88,5 litru na osobu a den tak čtyřčlenná rodina ušetří přibližně pět set korun za rok,“ vypočítává předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR František Barák. Pro stát to ovšem bude citelnější suma: ministerstvo financí odhaduje, že přijde o 1,2 miliardy korun. Podle vodohospodářů to dokonce může být až 1,7 miliardy. Ministerstvo současně slibuje, že zajistí, aby voda lidem skutečně zlevnila. Když se totiž před pár lety snižovala daň na léky, v koncových cenách to pacienti až na výjimky prakticky nepoznali. Žádné citelné zlevnění se v tržním prostředí nekonalo. Jenže voda patří do kategorie zboží s regulovanými cenami, které přesně definují, jaké náklady si vodohospodáři mohou zahrnout do své kalkulace. Takže se přesun z patnácti do deseti procent do cen skutečně promítne. „Ohlídáme, že tento rozdíl nezůstane u vodárenských společností, jak se to stalo například u farmaceutických společností při snížení DPH na léky,“ poznamenala ministryně Schillerová. Rovněž její úřad ovšem nepřímo připouští, že zlevnění vodného a stočného nebude pro domácnosti nijak závratné. Na otázku TÝDNE, zda „levná“ voda nepovede k tomu, že s ní budou někde plýtvat, odpovědělo: „I v případě plného promítnutí snížené DPH zůstane cena této komodity stále poměrně vysoká, takže nadále půjde o vzácný zdroj.“
František Barák rovněž nepředpokládá, že by kvůli snížení DPH proteklo kohoutky v domácnostech výrazně více vody. Tvrdí dokonce, že zvýšená spotřeba může paradoxně přinést úspory. „Pro zachování kvality dodávané pitné vody v místech s nižší spotřebou je totiž provozovatel této infrastruktury nucen přistupovat k častějším proplachům sítě, které zvyšují náklady i samotnou spotřebu,“ řekl Barák. Pokud by rodiny odebíraly více vody, znamenalo by to, že by se potrubí nemuselo tolikrát proplachovat.
Zdroj: (redakčně kráceno) https://www.tyden.cz/rubriky, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
3.4.2018 8.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace