23.8.2016 8.32, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Bagry mohou k Malému jezu na Malši v Budějovicích přijet i za tři roky
Stavbě protipovodňových zábran u oblíbeného Malého jezu v Českých Budějovicích dal kraj termín do konce roku 2019. Jak ale upozorňuje budějovická mutace serveru idnes.cz, odpůrci plánují rozhodnutí napadnout.
I přes trvalý silný odpor několika tisíc obyvatel a celou řadu argumentů je stavba protipovodňových opatření v lokalitě Malý jez na řece Malši v Budějovicích stále aktuální. Krajský odbor životního prostředí totiž minulý čtvrtek prodloužil termín pro provedení stavby do konce roku 2019. Zastupitelé sice v březnu letošního roku neschválili financování stavby a milionová dotace tak nejspíš propadne, přesto má radnice dost času na to, aby peníze našla a stavbu zahájila.
Odpůrci jsou proto ve střehu a hodlají rozhodnutí napadnout. „Mám pocit, že orgány tu akci protlačují za každou cenu. Vnímám zde porušení zákona. Investoři nemají potřebné souhlasy z hlediska ochrany přírody, a přesto dostali prodloužení. Předpokládám, že věc dáme k soudu a upozorníme i ministerstvo pro místní rozvoj, které by mohlo celou věc přezkoumat,“ reagoval Svatomír Mlčoch, jeden z odpůrců.
Původně už se mělo u Malého jezu dávno pracovat. Poslední termín zahájení akce byl letos na jaře. Z toho sešlo i kvůli tomu, že už nešlo kácet z důvodu nastupujícího vegetačního období. Protipovodňová opatření navíc ztrácela i podporu v zastupitelstvu. Loni vše ještě prošlo, letos už ne. Bod, který se týkal financování stavby za více než 17 milionů korun, získal jen 18 hlasů od 45 zastupitelů. Třeba by přitom bylo alespoň 23. Ve výsledku to znamená, že Budějovice prozatím nedostanou od ministerstva zemědělství přislíbenou dotaci přesahující 13,5 milionu, která byla klíčová.
V diskusích, které na nedávných zastupitelstvech zazněly, se například neustále mění propočty ohledně stoleté vody a různě se ohýbají čísla, což mnohé znejistělo. Podle některých výpočtů by u Maláku mohlo stačit pouhé postavení zídky bez kácení a bermy. „Máme k dispozici nový posudek z katedry hydrauliky a hydrologie ČVUT. Ten říká, že před Q100 (hranice stoleté vody, pozn. red.) ochrání, pokud se z projektu postaví pouze navrhovaná pravobřežní ochranná zídka,“ zmínil zastupitel Pavel Burda. Náměstek primátora Petr Holický doplnil, že nelze jednoduše měnit projekt, na který už je vydané stavební povolení. Podle dalšího zastupitele Michala Kohna je zmíněné Q100 jen statistická záležitost. Konstatoval, že s ohledem na vývoj klimatu a stále větší sucho nebudou opatření vůbec potřeba.
http://budejovice.idnes.cz, (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Vltava v Českých Budějovicích)
23.8.2016 8.32, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
PVK zaznamenaly v loňském roce mírný nárůst havárií
Akt. 15.1.2025 10.44Rubrika: Vodovody a kanalizace