7.6.2013 8.49, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Bendl: Pozemky pro výstavbu hrází by se mohly vyvlastňovat
Podle ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) by se při výstavbě protipovodňových hrází měly vyvlastňovat pozemky, pokud se obce nemohou dohodnout na odkupu s jejich vlastníky. Píše o tom deník.cz.
Protipovodňové bariéry jsou totiž podle ministra stejně prospěšné stavby jako silnice, vodovody, železnice a kanalizace. Bendl to řekl ve čtvrtek v Králově Dvoře nad Labem, kde se setkal se starosty zaplavených obcí. Někde jsou s výkupem pozemků pro výstavbu hrází problémy. „Já jsem přesvědčený, že ke stavbě protipovodňových hrází máme přistupovat stejně jako ke každé jiné veřejně prospěšné stavbě. Tam, kde neexistuje možná dohoda s vlastníky, nezbude než přistoupit k extrémnímu opatření, a to je začít s výkupy a vyvlastňováním,“ řekl Bendl.
Státu už možnost vyvlastňování pozemků k výstavbě protipovodňových opatření dává novela vodního zákona, která byla přijata už před pěti lety. Týká se zemědělských ploch, kam by se v případě povodní mohla volně rozlévat voda, tedy takzvaných suchých poldrů. Zemědělcům, kteří by na těchto pozemcích hospodařili, dává zároveň právo na uhrazení ušlého zisku od státu. Vyvlastnění půdy i staveb by pak přicházelo do úvahy v místech, kde stát plánuje postavit protipovodňové hráze jako „veřejně prospěšné stavby na ochranu před povodněmi“.
Problémy s výkupy pozemků měl například právě Králův Dvůr, který v letech 2008 a 2009 postavil hráze za 95 milionů korun a nyní se staví druhá etapa za zhruba 120 milionů. Bariéry při letošních povodních podle starosty Petra Vychodila (ODS) pomohly, zaplavený nebyl žádný dům. Dostala jen do některých sklepů. „Výkup pozemků byla nejtěžší práce při dojednávání územního řízení,“ řekl Vychodil. Problémy s výkupem pozemků pro protipovodňovou hráz byly třeba i v Zálezlicích na Mělnicku.
Ministr zatím nemá připravený žádný návrh pro vládu. Zatím o tom prý se starosty diskutuje a sbírá jejich zkušenosti. „Na základě zkušeností starostů, kde se nebyli schopni dohodnout, se z toho pokusíme vyvodit nějaké legislativní opatření,“ dodal Bendl.“
Zdroj: www.denik.cz
7.6.2013 8.49, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla