24.7.2013 11.59, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Bobři prý přispívají pozitivně ke změně klimatu
Geomorfoložka z Colorado State University tvrdí, že činnost bobrů ochlazuje planetu. Píše o tom populárně – vědecký server osel.cz.
Stranit se tématu oteplování je pro vědce prakticky totéž, jako páchat zlo na své kariéře. Málo který grant totiž tímto zaklínadlem neoperuje a tak není divu, že i v odborných periodikách je tento termín nyní citován nejčastěji. Na novou příčinu oteplování planety poukázala nyní Ellen Wohlová, profesorka geologie na Colorado State University. Má ráda přírodu a tak své služební cesty směrovala do národního parku ve Skalnatých horách. Při svých toulkách loukami podél přítoků řeky Colorado po Rocky Mountain National Park si všimla, že si bobři staví hráze. Poznatek jí otiskli v časopise Geophysical Research Letters. Je u něj poznámka, že bobři stavbou svých hradů „umrtvují“ pod vodou uhlík v podobě organického materiálu, který by se jinak rozkladnými procesy rychle vracel zpět do ovzduší jako oxid uhličitý.
Wohlová vše míní zcela vážně a objev doložila rozborem sedimentů. Nabrala je na 27 potocích. Sedimenty z bobry zatopených oblastí obsahovaly 12 procent (hmotnostních) uhlíku, zatímco tam, kde svá díla opustili, vzorky měly uhlíku jen 3,3 procenta. Autorce z toho vyplynulo, že budováním svých vodních hradů bobři Zemi prospívají – ochlazují ji. Wohlová také spočetla, že pokud by nyní všichni bobři svá stanoviště opustili, uvolnilo by se do ovzduší o 2,7 milionu tun uhlíku více.
Jeden se při čtení zcela vážně míněného textu nemůže zbavit dojmu, že Wohlová argumentuje tak trochu jako před časem norští aktivisté. Ti zase vyzdvihovali ekologickou výhodnost konzumace velrybího masa. Spočetli si, že na kilo drůbežího „padne“ do ovzduší zhruba čtyři a půl kilogramu skleníkových plynů. Vepřové přijde na šest a půl a hovězí téměř na šestnáct kilogramů. Velrybí maso je tedy skutečně ze všech mas to nejekologičtější, neboť jedno kilo planetu zatíží necelými dvěma kilogramy skleníkových plynů. To nejlepší, co můžeme pro naši planetu udělat, je náhrada ostatních druhů masa masem velryb. Škoda, že se těchto výzkumů nedožil Orwell. Jistě by své dílo rozšířil o farmové chovy bobrů a řízení klima Země regulací jejich početních stavů.
Zdroj: www.osel.cz, původní literatura: Geophysical Research Letters DOI: 0.1002/grl.50710, Journal reference:Geophysical Research Letters, Rocky Mountain Nationa Park, National Park Service www.nps.gov, foto: Bobr kanadský (Castor canadensis) Kredit: Wikipedia
24.7.2013 11.59, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Aktuality
Výročí Karlínské vodárny: Historie a zajímavosti unikátní stavby
Akt. 25.11.2024 10.21Rubrika: Vodovody a kanalizace
Směrnice EU nutí pardubické vodárny investovat miliardy do čištění odpadních vod
Akt. 25.11.2024 8.58Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace