29.1.2014 10.18, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině
Bobři škodí i na Vysočině
Samozvaného dřevorubce mají už dva roky v Dobroníně na Zlatém potocena Vysočině. Píše o tom Znojemský deník s tím, že se poblíž Chudého mlýna usadil bobr, který v okolí páchá neplechy. Na několika stromech už stihl zapracovat.
Chudý mlýn vlastní v Dobroníně Josef Klusáček, který tam bobra už několikrát spatřil. Kdo by ho chtěl ovšem vidět také, musel by mít velké štěstí. „Bobr vylézá a pracuje v noci, takže ve dne se neukazuje. Sám jsem ho spatřil dvakrát,“ poznamenal Klusáček.
Zda je na Zlatém potoce v Dobroníně více bobrů, Klusáček neví, ale nevylučuje to. Loni na jaře bobra dokonce spláchla voda, takže přes celé léto se v obci neukázal. „Už jsem si myslel, že jsme se ho zbavili, ale on se na podzim na Václava vrátil, takže to asi bude Václav,“ zauvažoval Josef Klusáček, který přemýšlel i nad tím, k čemu je bobr užitečný. „On má tendenci zadržovat vodu tím, že si staví hráze, a už se mi tu kolikrát voda vylila na louku,“ dodal Klusáček. O bobrovi moc dobře ví také starosta Dobronína Ivan Sehnal. Podle něj je ale bobr v místě, kde není příliš stromů, takže nehrozí, že by kácel ve velkém. „Je to údolní niva, jsou tam louky a několik stromů. Na nich je vidět, že bobr intenzivně pracuje,“ připojil vlastní postřeh starosta Sehnal, podle kterého se hlodavec stahuje stále blíže k obci.
„Zatím jsem ale nezaznamenal, že by nějak výrazně zvedal hladinu potoka,“ dodal starosta Sehnal. Podle předsedy jihlavské pobočky Českého svazu ochránců přírody Miroslava Bartoše ale Dobronín není jediným místem na Jihlavsku, kde se lze s bobrem setkat. „Už několik let se vyskytuje v Dolní Cerekvi a podle ohlodaných stromů jsou bobři také v jihlavských Starých Horách pod mostem u Motorpalu,“ zaznamenal výskyt tohoto hlodavce Bartoš. Bobři se prý na Vysočinu stahují v posledních deseti letech z jižní Moravy a od severu od Labe.
„Předpokládáme, že jejich počty budou stoupat. Chránění jsou právě proto, že jich bylo velmi málo,“ sdělil Bartoš. To, že se někde bobr objeví, se dá poznat jednoduše. Stromy ohlodá vždy do špice, takže vznikne dole na kmeni tvar písmene X. Strom potom pod tíhou nevydrží a spadne. „Bobřisipotéstavíhráze,čímž zadržují vodu, a krajinu si přetváří k obrazu svému,“ doplnil Bartoš. Ten se domnívá, a mezi ochránci není sám, že ačkoli je bobr chráněný, tak se časem jeho odstřel kvůli velkýmškodám povolí.
Zdroj: Znojemský deník, foto Povodí Moravy
29.1.2014 10.18, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě