29.11.2013 10.58, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony
Bobři škodí stále více také na Domažlicku
Nejen na území Povodí Moravy, ale i také na Domažlicku páchají v posledních letech statisícové škody chránění bobři. Informuje o tom týdeník 5plus2.cz.
Chráněné zvíře totiž kácí stromy a pod vodou kvůli němu končí pozemky i přístupové cesty. Majitelé lesních a zemědělských pozemků na Domažlicku musí počítat s tím, že doplatí na přítomnost chráněného bobra evropského. Ten je před zimou při chuti a padá mu za oběť stále více stromů. „Celkové škody se těžko vyčíslují, zatím jsou v našich lesích pomístní, stát stejně hradí jen ty na stromech a teď nám například bobři zaplavili rybník na Bystřici,“ řekl týdeníku 5plus2 Václav Benda, ředitel Domažlických městských lesů.
„Domažlicko a Tachovsko jsou zásadní okresy, bobr sem přišel z Německa a v Českém lese má ideální podmínky,“ potvrdil Jiří Vlček z odboru životního prostředí Krajského úřadu Plzeňského kraje, kam majitelé lesů posílají žádosti o náhrady za škody na stromech a trvalých porostech.
Hráze, které tento velký hlodavec staví, se už objevují po celém Domažlicku. „Bobry jsme zatím nezahlédli, ale kousek od vesnice už je na potoku Chuchla pět nebo šest hrází,“ řekla Andrea Bauerová ze Štichova nedaleko Holýšova. „Dokázali pokácet opravdu silné stromy a už tu kolem potoka zatápí pozemky. Zatím jsou to místa, kde to lidem nevadí, ale může se stát, že z toho budou problémy, až bude víc vody.“
Bobři podle Petra Kopfa, jednatele Okresní myslivecké správy Domažlice, dokázali zatopit část pole mezi Českou Kubicí a Spálencem. „Viděl jsem je také v okolí Milaveč, ale jen stopy v blátě a ohlodaný strom. Při loveckých zkouškách mezi Chodskou Lhotou a Chalupy jsme pak doslova zírali, jak byly stromy kolem rybníka ohlodané,“ potvrdil Kopfa.
Bobr evropský je chráněný živočich a jako takovému mu lidé nesmí nijak zasahovat do jeho životního prostředí. Lesníci se ale snaží s ochránci přírody najít cestu, jak škody po bobrech odstranit. „Některé hráze, takzvané potravní, kde bobři nežijí, nám správa CHKO Český les povoluje odstranit, to si ovšem platíme sami, stejně jako škody na pozemcích a cestách. Kraj nám dá náhrady jen za předčasně smýcené stromy,“ řekl Vladimír Šístek ze správy Kolowratských lesů.
Zdroj: www.5plus2.cz, ilustrační foto Povodí Moravy
29.11.2013 10.58, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony