5.8.2016 11.04, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Boj proti suchu na Vysočině: 70 kilometrů trubek do země
Jednou z možností, jak v budoucnu čelit suchu, je podle Kraje Vysočina i propojení dvou vodárenských nádrží Švihov a Hubenov. Píše o tom jihlavská mutace deníku Mladá fronta DNES.
„V případě extrémního sucha by si obě nádrže pomáhaly s dodávkou vody, která by se řešila formou přepouštění či přečerpávání,“ vysvětluje Zdeněk Chlád, radní pro oblast životního prostředí. Je to prý ale zatím dlouhodobá vize. „Jsou to zatím jenom teze, myšlenky a jakýsi prvotní nástřel,“ říká Jaroslav Mikyna, vedoucí oddělení vodního hospodářství Kraje Vysočina. „Není k tomu žádná projektová dokumentace, natož stavební povolení. Je to ještě na dlouhé roky jednání, zda vůbec bude ochota vlastníků a provozovatelů nádrží se tomuto projektu věnovat. Nicméně jako kraj chceme tuto myšlenku podporovat,“ dodává.
Zatím není ani jisté, zda by se přiváděla voda surová rovnou z nádrže, nebo voda již upravená z úpraven vod v rámci skupinového vodovodu. „Ve hře jsou obě varianty. Logičtější by byla varianta upravené vody, kdy by byly propojeny úpravny vody vodovodním systémem,“ naznačil Mikyna s tím, že propojení by mělo řešit situaci v případě extrémního sucha. Dodávka vody by byla obousměrná, aby jedna nádrž jako zdroj vody mohla zastoupit druhou.
Podle Jaroslava Mikyny by mělo být propojování vodárenských soustav trendem do budoucna. „Loňské sucho, které na mnohých místech přetrvává i letos, ukázalo, že mnohé obce s lokálním zdrojem podzemních vod mají v tomto období problém, a budou ho mít s největší pravděpodobností pořád,“ vysvětluje. Zkušennosti s propojením vodárenských soustav v rámci skupinového vodovodu už na Vysočině mají. „Jedná se o propojení skupinových vodovodů z nádrží Vír, Mostiště a Vranov. Podobně jsou propojeny úpravny vod z nádrží Hubenov a Nová Říše. Umožňuje nám to operativní nahrazení zdroje pitné vody v případě sucha či omezení kvality vody,“ uvedla Iva Šebková, mluvčí Vodárenské akciové společnosti. Na popud hejtmana Jiřího Běhounka vznikla v letošním roce pracovní skupina, která se má problematikou dopadů dlouhodobého sucha a nedostatku vody zabývat.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Vysočina, ilustrační foto (přivaděč vody) Naše voda – Nina Havlová
5.8.2016 11.04, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě