15.12.2014 8.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
O brány na hrázi v Mostištích se už přes dva roky vede spor
O tom, zda na hrázi přehrady v Mostištích budou umístěny brány, se už více než dva roky dohadují úředníci meziříčského městského úřadu s Povodím Moravy. Připomíná to Žďárský deník.
Povodí si totiž podle deníku přeje mít možnost hráz z obou stran neprodyšně uzavřít. „Hlavní důvod, proč chceme mít na hrázi uzavíratelné brány, je bezpečnost. S provozem vodního díla je spojena možnost havárií, zejména když po hrázi vede komunikace. Ta je veřejně přístupná a je v prvním ochranném pásmu vodního zdroje. Pokud by došlo k nějaké havárii, na hrázi se bude pohybovat technika a bude nezbytné uzavřít průchod po hrázi. K tomu jsme v takovém případě povinni i podle zákona,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Povodí Moravy je přesvědčeno, že negativní stanovisko stavebního úřadu velkomeziříčské radnice není v pořádku, protože je v něm ztotožňováno umístění bran a uzavření komunikace.
„Chápu, že Povodí Moravy se bojí znečištění vody,a také jim vadí chování určitých lidí, kteří dělají na hrázi nepořádek. Cesta po hrázi s výhledem na přehradu ale patří k oblíbeným vycházkovým trasám pro místní i turisty a byla by škoda, kdyby tudy chodit nemohli,“ konstatoval starosta Radovan Necid s tím, že brány vandalskému chování nezabrání. „Pokud by někdo chtěl, což se týká především mládeže, bránu přeleze. Osobně se přikláním k nějakému kompromisu, jako je zákaz vjezdu motorových vozidel na hráz, případně použití mobilní zábrany. Jak se ale jednou postaví brány, do čtrnácti dnů budou zamčené,“ reagoval starosta Necid na tvrzení Povodí Moravy, že brány by byly otevřené a k jejich uzavření by došlo, jenom když by to bylo třeba pro zajištění bezpečnosti.
Povodí Moravy však na uzamykatelných branách trvá. „Zkušenost ukazuje, že žádná jiná možnost uzavření komunikace není dost spolehlivá, protože značky a mobilní zábrany lidé prostě ignorují. Je pravda, že se zatím žádný úraz na přehradě nestal, ale některé situace se tomu nebezpečně přiblížily,“ tvrdí Tomíčková. „Podle našeho přesvědčení nám správní orgány nemohou v umístění bran bránit, protože vůči hrázi, kterou spravujeme jménem státu, máme stejná užívací práva jako kterýkoliv jiný vlastník ke svému majetku,“ řekla mluvčí Povodí Moravy.
Vodárenská nádrž Mostiště je postavena na horním toku řeky Oslavy. První úvahy o jejím vybudování byly spojeny s ochranou před povodněmi, které na přelomu 19. a 20. století Meziříčsko pustošily. S přípravami se začalo počátkem 20. století, ale aktivity přerušily světové války. Ve 30. letech byl proveden geologický průzkum, zaměření terénu a začalo se se stavbou příjezdové komunikace. Na přehradu však došlo až v roce 1957. Původní záměr doplnila akumulace a dodávka vody pro úpravnu vodovodu Velké Meziříčí – Třebíč a zlepšení průtoků v Oslavě pro provoz elektrárny v Oslavanech. Přehrad byla dokončena v roce 1961, zprovozněna v roce 1964.
Zdroj: Žďárský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
15.12.2014 8.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě