18.6.2012 7.19, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Břeclavský rybí přechod je k ničemu, nadávají rybáři
Rybí přechod v Břeclavi neplní svou funkci a zbytečně omezuje rybolov, tvrdí rybáři. Poukazuje na to jihomoravská mutace deníku.cz.
Richard Tkadlec chodí na ryby pod břeclavský jez. Jemu i dalším rybářům vadí, že nemohou lovit přímo u splavu, do kterého je zasazený rybí přechod. Právě kvůli němu platí omezení. Padesát metrů nad splavem i pod ním je zakázaný rybolov. Stavbu, která rybám umožňuje dostat se dál proti proudu řeky Dyje, považuje Tkadlec za zbytečnou. „Ryby se tudy nad splav nedostanou. Nemají šanci. Jsou tam až příliš velké kameny. Rybochod je podle mě nefunkční. Byly to vyloženě vyhozené peníze,“ míní. Podle něj je i špatně postavený. „Ryby neví, kam mají jet, jestli do elektrárny nebo k rybochodu,“ vylíčil Tkadlec.
Rybí přechod stojí v Břeclavi od roku 2005. Dohromady přišel stát na bezmála třicet milionů korun. V roce 2007 bylo totiž nutné kvůli příliš rychlému proudění vody při vstupu do přechodu přebudovat takzvaná okna, přes která ryby proplouvají. Migraci ryb pravidelně sleduje odborník Stanislav Lusk. Ten naopak tvrdí, že rybochod plní svou funkci perfektně. Odmítá také připomínky, že se ryby přes dílo nedostanou kvůli zanášení vstupu naplaveninami. O odstranění větví a dalšího nepořádku se stará ve spolupráci se správcem toku, tedy Povodím Moravy.
„Co se týče zanešení, je to otázka čtrnácti dnů, než se tam dostaneme,“ řekl Lusk k období, kdy se nepořádek u rybochodu především hromadí. Je to zejména po jarním tání sněhu, kdy hladina řeky vystoupá a proud přinese více naplavenin. „Vypadá to jako ucpané, ale voda tam teče. Naplaveniny jsou na hladině,“ vysvětlil odborník, který s kolegy sleduje, které ryby se přes přechod dostávají dál proti proudu. „Ryby se tam pohybují celoročně. Pak obzvlášť v období kdy se rozmnožují, tedy od března do června,“ zmínil. Ryby musí po překonání překážky v Břeclavi zvládnout ještě další dva rybochody u Lednice a Bulhar. Konečnou je pro ně výpust z novomlýnských nádrží.
Proti proudu putují obyvatelé vodní říše, jako je parma, tloušť, mník či ježdík a drsek. Takže i ryby, které kvůli znečištění z Dyje dříve vymizely. U rybochodu se to jimi jen hemží. To ovšem není důvod pro to, aby tam rybáři nemohli chytat. A přesto tu možnost nemají. Na vině je neúprosný rybářský zákon. „Je to zbytečné. Osobně bych tam lov povolil, nemám nic proti tomu,“ nechal se slyšet Lusk.
Že si na omezení rybolovu stěžuje spousta rybářů, potvrdil i Igor Pavlov z odboru životního prostředí břeclavské radnice. „Lidé sem desítky let chodili chytat a najednou to nejde. Zákon o rybářství má zkrátka toto omezení,“ pokrčil rameny. Úsek přímo u vodní elektrárny pod jezem byl pro rybáře velmi atraktivní. Ryby se tam totiž zdržují ve velmi hojném počtu. Spousta rybářů podle něj žehrá i na to, že se dříve v místech pod splavem pravidelně těžily nánosy bahna a písku. Jenže v posledních letech je to jen občasný jev.“
Zdroj:www.denik.cz
18.6.2012 7.19, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách