1.5.2011 10.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace
Budeme v budoucnu pít vodu ze záchodu?
Singapur jde velmi razantně kupředu ve vývoji systémů, které recyklují vodu z toalet a vracejí ji zpět do vodovodu. Pro tento ostrovní ministát se to stává nezbytností, protože země s pěti miliony obyvatel v současné době musí dovážet vodu z nedaleké Malajsie.
Singapurská vláda, a spolu s ní i obyvatelé, se domnívají, že je ve vlastním zájmu státu, aby se nespoléhal na dodávky pitné vody z jiných zemí.
Tohle není pravda jen, co týká v Singapuru, ale zanedlouho to může být problém mnoha dalších zemí. Například podle Klause Reichardta, zakladatele mezinárodní společnosti Waterless Co, která již dvacet let vyrábí například bezspachovací a současně bezzápachové pisoáry, to bude i problém vyspělých zemí na severní polokouli.
„Mnozí odborníci tvrdí, že voda bude ropou 21. století,“ připomíná Reichardt. „Recyklace vody z kanalizace bude pravděpodobně pro lidi stále přijatelnější. Naštěstí máme technologie, jak to bezpečně udělat,“ dodává. Odhaduje se, že téměř 900 milionů lidí na celém světě v současné době nemá přístup k nezávadné pitné vodě. Podle toho jak se v rozvojových zemí zvedá životní úroveň, zesílí také potřeby těchto lidí a zvýší se nárůst spotřeby vody.
Při procesu recyklace vody z kanalizace prochází voda procesem tzv. mikrofiltrace, kdy přes řadu membrán, tenčích než lidský vlas, dochází k odstraňování nečistot. Zbývající organismy se zabíjejí ultrafialovým zářením nebo další chemicky nezávadnou úpravou.
Stojí za zmínku, že americký energetický gigant General Electric (GE), který se mimo jiné zabývá i úpravou vody, se domnívá, že do volného trhu s vodou v budoucnu zřejmě citelně zasáhne stát, podobně jako u systému emisních povolenek. Na Vodním summitu v dubnu v Suadské Arábii ve společností GE zveřejněné Bílé knize firma tvrdí, že zvýšení recyklace vody ve světovém měřítku uspíší státní pobídky jako jsou úprava cen za vypouštění vody, obchodování s emisními kredity a odběrem vody, státní dotace a programy PPP.
Zdroj: Waterlink International, Naše voda
1.5.2011 10.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizaceAktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě