8.8.2022 9.58, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony
Budou moci být kaly z ČOV aplikovány do půdy?
Nejnovější zpráva EurEau (Evropská federace vodárenských společností) označuje kaly z ČOV za toxické a bez úpravy jako nepoužitelné pro aplikaci na zemědělskou půdu. Důvodem jsou nebezpečné per a polyfluorované látky, tzv. PFAS.
Světový chemický průmysl vyrábí desítky tisíc syntetických chemikálií a některé z nich mohou přetrvávat v životním prostředí po generace. Jedním z příkladů jsou PFAS (per- a polyfluorované alkylové látky), které jsou extrémně stabilní, proto jsou někdy nazývány jako „věčné chemikálie“ (forever chemicals).
Skupina čítá více než 5 000 vysoce fluorovaných látek. Lidé a volně žijící zvířata jsou vystaveni stovkám PFAS současně z různých environmentálních cest, včetně pitné vody, čistírenských kalů aplikovaných na půdu a prostřednictvím spotřebních produktů. Jak konstatuje aktuální zpráva EurEau, je plně prokázána jejich bioakumulace a akumulace v prostředí, což znamená, že i při nízkých koncentracích se postupně shromažďují v půdě, vodě, rostlinách, v životním prostředí a ohrožují veřejné zdraví.
Výsledkem prokázané akumulace PFAS v čistírenských kalech je fakt, že při probíhající revizi EU kalové směrnice (86/278/EEC) bude stanoven limit pro PFAS (očekáváno od roku 2024). Je to proto, že dle slov odborníků, kal bez řádné úpravy je toxickou záležitostí. EU si uvědomuje, že na půdu vozíme de facto toxické látky jen proto, že nebyly stanoveny limity pro PFAS, byť některé státy EU již tak urychleně učinily.
Zdroj a další informace na: https://www.prumyslovaekologie.cz/info/budou-moci-byt-kaly-z-cov-aplikovany-do-pudy-zda-se-ze-bude-mela-nejen-kvuli-hygienizaci, ilustrační foto (ÚČOV Praha) Naše voda – Nina Havlová
8.8.2022 9.58, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace