23.2.2013 21.09, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Čeňkova Pila si ke stému výročí nadělila rekord
Výjimečně dobrý rok mají za sebou obě malé vodní elektrárny na řece Vydře. Uvedl to Martin Sobotka, mluvčí Skupiny ČEZ pro západní a střední Čechy.
Čeňkova Pila završila stý rok své existence rekordem, který tvoří téměř dvojnásobek její původní plánované roční výroby. Vydra se k sedmdesáti letům od dokončení své akumulační nádrže musela spokojit s bronzovým oceněním, dosáhla „jen“ třetího nejlepšího výsledku. Příznivá čísla jsou výsledkem kvalitní odborné péče o strojní vybavení a přívod vody do obou technických památek.
Čeňkova Pila začala fungovat v roce 1912 a s tím, že bude vyrábět 380 MWh ročně. V roce 2012 ale dodala do sítě 755 000 kWh, přestože v ní dodnes slouží původní technika. „Je to lepším řízením, ale především tím, že od roku 2000 vlastníme i Vchynicko-tetovský kanál, který jsme důkladně opravili a díky moderní technice ho můžeme i celoročně udržovat v dobré kondici,“ řekl vedoucí obou elektráren Skupiny ČEZ Jiří Kysilka.
V roce 1942 byla i díky práci francouzských válečných zajatců dokončena elektrárna Vydra, která je dodnes ojedinělým technickým dílem. Dala nový život kanálu, který už nebyl třeba pro plavení dříví. Fungovala v neobvyklém – akumulačním režimu, kdy střádala ve speciálně vyhloubené nádrži vodu tak, aby mohla maximum vyrábět v době energetické špičky.
„Právě díky spuštění Vydry se skokově zlepšila výroba její starší sestry, voda, která do té doby vytékala z kanálu do Křemelné, najednou může natékat do náhonu Čeňkovy Pily. Je to těch 1,4 kubíku, které zejména v zimě často chyběly. Elektrárna se kvůli tomu často odstavovala,“ dodal Kysilka.
Dosud měly obě elektrárny nejlepší výroby v povodňovém roce 2002, Čeňkova Pila tehdy dodala do sítě 719 MWh a Vydra 35 000 MWh (letos 33 000 MWh).
Třetí šumavská elektárna u Černého jezera oslaví letos 85 let od zahájení své výstavby, zda to opět skončí rekordem, není známo. Naopak u tří elektráren na Mži, které „Elektrárenský svaz severopošumavských okresů“ získal před 80 lety je jasné, že se výrobní rekord konat nebude. Hammerwerk, Florianna ani Spodní dolní dvůr už nejsou v provozu.
Naše voda
23.2.2013 21.09, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla