2.8.2014 0.50, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Cenný rybník na Horním Maxově je opět v kondici
Správa CKHKO Jizerské hory obnovila Maxovský rybník v přírodní rezervaci Malá Strana. Oznámil to Václav Šrédl ze Správy CHKO Jizerské hory.
„Jakmile ustane péče o jakoukoliv malou vodní nádrž, dílo se začne zanášet sedimentem a pustnout. Ne jinak tomu bylo s Maxovským rybníkem v přírodní rezervaci Malá Strana na Horním Maxově,“ řekl Štrédl.
Rybník vlastnil tehdejší Pozemkový fond, nyní je ve vlastnictví Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Jedná se o historické vodní dílo vybudované v první polovině 20. století. Zděná hráz byla stavěna z tehdy ručně opracovaných žulových kvádrů. Díky pozvolným břehům se do zátopy rybníka začal rozrůstat rašeliník, na němž se daří vzácné mokřadní vegetaci. „Je tu jediné známé místo výskytu silně ohroženého všivce bahenního v Jizerských horách. Doprovází ho orchideje prstnatec májový a prstnatecFuchsův. U přítoku roste vzácná drobná rostlinka zdrojovka potoční,“ popsal Štrédl.
Vzhledem k tomu, že na rybníce neprobíhalo intenzivní rybářské hospodaření, vysadili zde pracovníci Správy CHKO Jizerské hory chráněnou rybu střevli potoční, která v minulosti z našich řek mizela. Střevle se v rybníce začala rozmnožovat a populace se rozrůstala.
Idyla místa se narušila v roce 2012, kdy kvůli nefunkčnímu výpustnému zařízení začala hladina v rybníce nekontrolovaně klesat v závislosti na přítoku. Tím byla ohrožena mokřadní vegetace, která je na stálé hladině vody závislá. To bylo doprovázeno rychlejším zarůstáním rybníka a volná vodní hladina postupně mizela.
Správa CKHKO Jizerské hory ihned začala připravovat projekt na obnovu rybníka a koncem roku 2013 začaly stavební práce. Celý podzim a zimu probíhala oprava hráze, výpusti, bezpečnostního přelivu a samozřejmě šetrné odbahnění. Ze zátopy rybníka bylo vyvezeno téměř 400 metrů krychlových bahna. Museli jsme se vyrovnat s faktem, že rybniční sediment byl kontaminován látkami, které s největší pravděpodobností pochází z místních historických sklářských provozů. Proto nebylo možné využít sediment na zemědělské půdě a musel být odvezen na skládku odpadu.
„Zajímavostí je, že při odbahňování bylo u hráze odkryto potrubí, které nejspíše sloužilo k vedení vody do místní brusírny skla. V nánosech bahna se také ukrýval zakonzervovaný dřevěný čep. Můžeme se jen domnívat, zda v minulosti třeba sloužil jako„špunt“ od výpustného zařízení, jak je to známo z jihočeských rybníků,“ dodal.
Vodní nádrž je nyní kompletně funkční a zároveň i bezpečná z hlediska povodní. Rybník je napuštěný a mokřadní vegetace se může dále rozvíjet.
Zdroj a foto: AOPK
2.8.2014 0.50, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Aktuality
Povodňové škody v Opavě přesáhnou 12 miliard, prioritou jsou nyní školy
Akt. 12.1.2025 18.50Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině
V Hrádku nad Nisou budou pokračovat práce na vodovodu
Akt. 10.1.2025 16.19Rubrika: Vodovody a kanalizace