7.6.2018 16.20, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy
Cenu Josefa Vavrouška získal „rysí muž“ Ludvík Kunc a Robin Böhnisch
Ekologickou Cenu Josefa Vavrouška udělovanou Nadací Partnerství za konkrétní činy v oblasti životního prostředí letos získali zakladatel vlčích a rysích hlídek Ludvík Kunc a dlouholetý poslanec a nyní ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch.
Oba laureáti převzali dnes prestižní ocenění v Senátu Parlamentu České republiky. Dvanáctičlenná porota u osobnosti Ludvíka Kunce vyzdvihla cenou za dlouhodobý přínos jeho zápal, který věnoval návratu velkých šelem do Beskyd a péči o ně. Cenu za významný ekologický počin pak Robin Böhnisch vybojoval za prosazení nového zákona o národních parcích a normě zakazující kožešinové farmy.
„Udělení ceny Ludvíku Kuncovi znamená významné veřejné ocenění jeho přes půlstoletí trvající a velmi úspěšné práci na ochraně rysa ostrovida nejen v České republice, ale v celé Evropě. Zároveň je to důkaz a motivace pro další osobnosti v tom, že praktická a úspěšná ochrana přírody je realizovatelná i při nepříznivé politické situaci a bez potřeby mnohamilionových grantů,“ komentuje dopad Kuncovy činnosti Jiří Beneš, který jej na cenu navrhnul.
Ludvíkovi Kuncovi se v 80. letech minulého století podařilo na Slovensku nalézt lesníky, kteří dokázali odchytit divoké rysy. Zvířata pak přes ostravskou ZOO putovala do lesů na západ od československých hranic a pak také na Šumavu. Do roku 1984 se Kuncovi podařilo přestěhovat desítky rysů a fakticky tak obnovit jejich populaci v sedmi státech Evropy. Ludvík Kunc se osobně vypouštění rysů do volné přírody z politických důvodů nikdy nemohl účastnit. Vedle toho Ludvík Kunc inicioval založení dobrovolných Vlčích a Rysích hlídek Hnutí DUHA, které od roku 2009 pravidelně v terénu monitorují velké šelmy.
„Politický styl Robina Böhnische nejlépe vystihují střízlivost a odvaha. Zelený kruh jej opakovaně vyhodnotil jako poslance, který hlasuje nejvíce přátelsky k životnímu prostředí. Soustavně vylepšoval ekologické zákony. Oponoval – často i v rozporu s vlastní stranou – škodlivým návrhům. Více než kdokoli jiný se zasadil o schválení dvou zákonů, které posunuly naši zemi o pořádný kus dopředu,“ komentují svorně Böhnischovo ocenění jeho nominanti Marta Kotecká Misíková, Vojtěch Kotecký a Jiří Jakl.
Robin Böhnisch působil jako poslanec čtrnáct let, z toho poslední čtyři jako předseda sněmovního výboru pro životní prostředí. Svou kariéru zákonodárce symbolicky završil právě dvěma významnými ekologickými zákony. Jako parlamentní zpravodaj Böhnisch pomohl legislativně posílit ochranu národních parků a potvrdil, že jejich účelem je ponechat části krajiny divočině. Podruhé v čele poslanců společně navrhl a prosadil zákaz kožešinových farem v Česku.
Generálním partnerem letošního ročníku je společnost Českomoravský cement. Partnery ceny jsou společnosti Enviros, Inisoft, Znovín Znojmo, Biologické centrum AV ČR, Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, Fakulta životního prostředí ČZU a akademický malíř Vladimír Klein, který pro laureáty připravuje zbrusu nové skleněné plastiky. Slavnostní vyhlášení se koná ve spolupráci s Výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR.
Více informací najdete na www.cenajosefavavrouska.cz
Zdroj a foto (Robin Böhnisch): Nadace Partnerství
7.6.2018 16.20, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy