21.10.2024 13.25, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Ceny Inženýrské komory získaly rekonstrukce jezu a lázní i nová lávka
Ceny Inženýrské komory za loňský rok získala rekonstrukce Staroměstského jezu na Vltavě v Praze, revitalizace Císařských lázní v Karlových Varech, lávka přes kolejiště nádraží v Chebu a tramvajová vozovna Slovany v Plzni. Výsledky dnes ČTK poskytla Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), která 20. ročník soutěže pořádala.
Šest staveb uskutečněných v Česku, na Slovensku a ve Švédsku obdrželo čestné uznání poroty – lávka a cyklopropojení Dolní oblasti Vítkovice s centrem Ostravy, modernizace plavebních komor na vodním díle Gabčíkovo, pražský Stages Hotel Prague, Biocentrum Veklice v Senici na Hané na Olomoucku, část tunelového obchvatu Stockholmu i projekt Masaryčka, tedy revitalizace brownfieldu Masarykova nádraží v Praze.
Zvláštní cenu za dostupné a udržitelné bydlení, která by měla být inspirací pro státní správu a samosprávy, si odnesli autoři družstevních bytových domů v Dobrušce. Rekonstrukce synagogy a rabínského domu v Žatci získala Cenu veřejnosti a Cenu pojišťovacího makléře PM ČKAIT.
„Letošní ročník Ceny Inženýrské komory jednoznačně ukázal na několik trendů. Platí, že čím lépe je projekt připravený, tím rychleji byl i povolený. A to často bez ohledu na jeho stavební, konstrukční nebo technologickou náročnost. Pokud něco prodlužuje povolování staveb, pak jsou to často dodatečné požadavky, změny zadání nebo jednání s dotčenými orgány v exponovaných místech,“ uvedl předseda ČKAIT Robert Špalek.
Autorizovaní inženýři a technici podle něj umějí navrhnout a postavit funkční, důmyslné a designově přesvědčivé lávky či přemostění s velmi racionálními stavebními i provozními náklady. Totéž podle něj platí i pro nízkoenergetické a moderní bydlení.
Do letošního ročníku Ceny Inženýrské komory se přihlásilo 67 realizovaných staveb a dva projekty.
Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě je veřejnoprávní stavovská organizace. Sdružuje víc než 32.000 autorizovaných inženýrů a techniků. Vznikla v roce 1992. Navazuje na stavovskou organizaci, která byla zřízena v roce 1913 pod názvem Svaz českých úředně autorizovaných civilních inženýrů v Království českém.
Zdroj: ČTK, foto:ČKAIT/Ceny Inženýrské komory
21.10.2024 13.25, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality
Výročí Karlínské vodárny: Historie a zajímavosti unikátní stavby
Akt. 25.11.2024 10.21Rubrika: Vodovody a kanalizace
Směrnice EU nutí pardubické vodárny investovat miliardy do čištění odpadních vod
Akt. 25.11.2024 8.58Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace