4.1.2020 11.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Češi vyvinuli materiál pro likvidaci radioaktivity v půdě
Technologická agentura ČR (TA ČR) podpořila částkou přes 23 milionů projekt týmu výzkumníků z Pardubic, který dokáže likvidovat v půdě radioaktivní zátěž. TA ČR o tom informovala v tiskové zprávě.
Nový materiál pomáhá s čištěním životního prostředí od radioaktivní zátěže vytvořené člověkem. Státní podpora výzkumu a inovací přispěla k vývoj špičkových konkurenceschopných kompozitních nanomateriálů na bázi grafenu s unikátními vlastnostmi pro aplikace příznivé životnímu prostředí. Na vývoji spolupracovali specialisté firmy TOSEDA s výzkumníky z Ústavu anorganické chemie AV ČR, v.v.i. (ÚACH), Ústavu jaderného výzkumu Řež, a.s. (ÚJV) a společností ROKOSPOL, a.s. (ROKOSPOL), v jejíž provozech se nový materiál vyrábí. ,,Spolupráci jsme podpořili z Programu ALFA. Výsledkem je vysoce sofistikovaný nanomateriál určený pro sorpci a záchyt radionuklidů na bázi grafenu. To je jedna z forem uhlíku, která se v přírodě nevyskytuje, ale má úžasné vlastnosti,“ informoval Petr Konvalinka, předseda TA ČR.
Grafen patří mezi nejpevnější materiály na světě, je třeba více než dvěstěkrát pevnější než železo, zároveň je i tvrdší, lehčí a snadno recyklovatelný. Jednou z mnoha výjimečných vlastností materiálu je tak jeho šetrnost k přírodě. Podrobnosti na http://www.enviweb.cz/115146
Zdroj: TAČR, ilustrační foto Naše voda
4.1.2020 11.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy