28.1.2015 10.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
U České Kamenice je nová přírodní rezervace, chrání vzácné lilie i les
Na Děčínsku vznikla nová přírodní rezervace. Píše o tom ústecká mutace deníku.cz s tím, že Chráněná krajinná oblast Labské pískovce zvětšila ochranu přírody na zalesněném vrchu Maiberg nedaleko České Kamenice.
Chránit má zdejší zachovalé smíšené lesy a vzácnou lilii zlatohlavou. Přírodní rezervace Maiberg o rozloze devíti hektarů se nachází nedaleko osady Filipov na Českokamenicku. Kamenité svahy Maibergu byly nevhodné k zemědělskému obhospodařování a tato vyvýšenina je patrně historicky dlouhodobě zalesněnou enklávou v zemědělsky obhospodařované krajině Českokamenicka. Čedičový vrch vznikl ve třetihorách vulkanickou činností.
„Je to velmi cenné území. V létě tu kvetou stovky vzácných lilií zlatohlavých, na svazích roste zachovalý smíšený les s duby, jasany, javory kleny, habry a lískou. V bohatém podrostu se daří zvonkům broskvolistým, jaterníku trojlaločnému, kopytníku evropskému a violce lesní. Žije tu řada motýlů, například ohrožený batolec duhový,“ vypočítává Jana Tutková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Vyhlášení přírodní rezervace nicméně nepřináší pro její návštěvníky významná omezení, platí zde pravidla srovnatelná s pravidly běžnými v chráněné krajinné oblasti. O ochranu této lokality se Správa Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce snažila již delší dobu. „Legislativní proces předcházející samotnému vyhlášení přírodní rezervace je poměrně dlouhý. Kromě jiného bylo jeho součástí také jednání s Českou Kamenicí,“ říká ředitel Správy Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce Petr Kříž.
Množství mrtvého a odumírajícího dřeva, které je ponecháno přirozenému rozpadu, ale i přirozeně meandrující potok s písčitými a bahnitými deponiemi, tvoří prostředí bohatého společenstva dalších skupin hmyzu, například střevlíkovitých nebo nosatcovitých brouků. „Přirozený charakter lesních porostů budeme podporovat výsadbou dalších dřevin, které tu jsou zastoupeny málo, nebo chybějí – například jedle bělokoré, buku lesního nebo třešně ptačí,“ nastiňuje Jana Tutková.
Loni byla vyhlášena ještě jedna přírodní rezervace – Holý vrch u Jílového. Kamenné moře je viditelné z širokého okolí, má rozlohu přibližně 40 hektarů. Unikátní je tím, že se jedná o čedičové kamenné moře uprostřed pískovců. „V Labských pískovcích jde o jedinečný fenomén, který vznikl sopečnou činností ve třetihorách. Na čedičovou horninu pak působilo drsné klima, hornina se rozpadala a vznikla rozlehlá kamenná moře a suťová pole tvořená balvany, které tu můžeme obdivovat dodnes,“ uzavírá Tutková.
Zdroj: www.denik.cz, ilustrační foto archiv Naše voda – Lakušník vzplývavý
28.1.2015 10.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality
Ždárské vrchy čeká několikaletá obnova rašelinišť
Akt. 16.1.2025 9.55Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině
Bagry začaly odstraňovat bahno z rekreačního rybníku Rosnička u Svitav
Akt. 16.1.2025 8.46Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině