20.8.2012 15.24, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
V České republice utone ročně přes 200 lidí
Na dvě stovky lidí ročně utonou na českých přehradách, rybnících a v českých řekách. Uvedl to dnes vedoucí odboru policejních potápěčů plukovník Lubomír Znojil.
Ve většině případů se jedná o přecenění sil, požití alkoholu spojené s plaváním, ale také stále zvyšující se počet neplavců. Po dopravních nehodách je utonutí druhá nejčastější příčina náhlé smrti.
Podle statistik policejních potápěčů utonulo v Česku v roce 2010 84 osob, v roce 2011 92 osob a letos do 12. srpna 58 osob. Čísla ale nezahrnují všechny utonulé osoby v České republice, neboť záchranu tonoucích osob provádí i jiné složky IZS. Potom vyskočí počet i více než na dvojnásobek.
„Vzhledem k tomu, že jsme suchozemský stát, počty utonulých jsou alarmující. Poslední roky počty utonulých přibývají. Souvisí to s lehkovážností,“ řekl Znojil.
Na začátku letošního května se v přehradě Bystřička na Vsetínsku utopil jednadvacetiletý mladík. „Popíjel dlouho do noci s kamarády, při cestě domů si chtěl zkrátit cestu přeplaváním vodní plochy přehrady, bohužel došlo k přecenění sil a mladík svůj závod nedokončil,“ popisuje tragickou událost Lubomír Znojil. Další nedávná událost se stala v Nových Syrovicích na Třebíčsku Muž byl při pokusu o ucpání otvoru ve výpusti-stavidle vtažen proudem odtékající vody do otvoru stavidla, který byl asi metr pod vodní hladinou a na místě utonul.
V srpnu se na Kroměřížsku muž jako neplavec snažil dostat na ostrůvek uprostřed vodní plochy na lehátku. „Strach z vody překonal požitím patřičné dávky krabicového vína, nalehl na lehátko a plaval směrem k ostrůvku. V polovině trasy se s lehátkem převrhl a svůj boj o život prohrál,“ popisuje Lubomír Znojil.
V červnu na řece Moravě se převrhnul vodák a utonul. „Není to ojedinělý případ. Vodáctví tvoří v naší republice samostatnou kapitolu. Konzumace alkolu při sjíždění řek je k vidění snad u každé posádky plavidla a to bez ohledu na to, že i na těchto malých plavidlech platí řád plavební bezpečnosti. Používání záchranných prostředků jako plovoucích vest, přileb, či házečky“ taktéž není k vidění Když se k tomu přidá sjíždění jezů „zabijáků“, kde se tvoří velké vodní válce, jsou vytvořeny ideální podmínky pro krizové situace, které mají smutné a tragické konce,“ upozorňuje plukovník Znojil, který se každý rok s týmem policejních potápěčů s těmito případy setkává.
Naše voda
20.8.2012 15.24, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreaceAktuality
Konference pozemkových úprav přinesla klíčové závazky
Akt. 24.11.2024 9.18Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Přístav v Lysé n.L. nabídne stání pro 43 lodí, příští rok má začít projektování
Akt. 24.11.2024 0.02Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava