21.12.2017 8.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Česko začne příští rok s velkou inventurou zásob vody
Vodohospodáři a vědci příští rok začnou s velkou akcí, na jejímž konci by Česko mělo vědět, jestli bude mít do konce století dost vody. Připomíná to portál Hospodářských novin IHNED.cz.
Začnou v povodí Dyje, tedy suchem nejvíce postižené oblasti, kde budou sbírat údaje o vodě z povrchu, podzemí i půdy. Ty potom zkombinují s pěti různými modely změny klimatu až do roku 2100. Postupně, do roku 2033, by podobným zhodnocením měla projít všechna další povodí.
Vláda chce mít jasno v tom, zda Česko v příštích desetiletích nepostihne nedostatek vody. Už minulý Sobotkův kabinet naplánoval mimořádný projekt, který má za úkol spočítat zásoby povrchové i podzemní vody a ukázat, co s nimi může provést změna klimatu. Odborníci začnou sbírat data o vodě z povrchu, půdy i podzemí v Podyjí, které je suchem nejvíce postiženou oblastí. S pomocí superpočítače poté vytvoří pět scénářů, jak může v závislosti na oteplování zásob vody v zemi ubývat. Průzkum má přinést i návrh opatření, které nedostatku vody v půdě i ve zdrojích zabrání. Podobným podrobným zhodnocením má v příštích 15 letech projít celá země.
„V lednu budeme mít kulatý stůl se všemi, kteří se na projektu podílejí, a pak se začne pracovat,“ uvedl Pavel Punčochář ze sekce vodního hospodářství ministerstva zemědělství, které celou akci koordinuje. Hlavními zpracovateli pilotního projektu Podyjí, který přijde na 50 milionů korun, by měly být podle Punčocháře prakticky všechny české významné vodohospodářské instituce. Například Výzkumný ústav vodohospodářský, Český hydrometeorologický ústav či Ústav výzkumu globální změny. Záměr schválila ještě minulá vláda, konkrétní plán pro suchem nejzasaženější část jižní Moravy ještě bude muset projít novou vládou. „Zřejmě se bude soutěžit,“ uvedl bývalý i současný ministr životního prostředí Richard Brabec.
Hlavním výstupem práce, jejíž první fáze potrvá dva až tři roky, bude podle Punčocháře zmapování, kolik je nyní vody na povrchu, v půdě i podzemních zdrojích. Navazovat bude zjištění, jak je nyní Podyjí postiženo takzvaným zemědělským a hydrologickým suchem. „Nejde jen o to, kolik je dostupné vody, ale i o to, kolik jí bude chybět. A co můžeme udělat pro to, abychom ji zase měli,“ dodal Punčochář.
Zdroj: http://HN.IHNED.CZ, (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
21.12.2017 8.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy