5.3.2024 10.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Český startup využívá plastový odpad z oceánů
oPET je zcela nový recyklovaný materiál z plastového odpadu vyloveného ze světových oceánů. Může být řešením problému zamoření planety plastem vyrobeným často pro jednorázové účely.
Český startup 3DDen jej jako první na světě používá při inovativním 3D tisku na tiskárnách vlastní výroby. Vznikají takto nejrůznější předměty od drobných propagačních předmětů či medailí přes hračky a nábytek, až po velké instalace, u kterých se kreativitě a možnostem meze nekladou. ,,oPET dokáže nahradit nový plast bez ztráty kvality. Tento odpad se tak vrací zpět k životu a mění jednorázový plast na vysoce kvalitní, bezpečný materiál,“ říká Alexandra Madrová, předsedkyně neziskové společnosti Planet Lover a dodává: ,,Osobně v budoucnost tohoto materiálu coby náhražky klasických ropných plastů hodně věřím.“
Oceán je mízou naší planety a je na něm závislý život na zemi. Jeho znečištění, zejména plastovým odpadem a zbytky z rybářského průmyslu, narušují křehkou rovnováhu mořských ekosystémů. Absolutní objem plastu, který se dostane do oceánu je ohromující – přibližně 1 milion tun ročně. ,,Opětovné použití oceánských plastů k výrobě udržitelných produktů přispívá k ochraně mořského života a celkovému zdraví oceánů a planety. Zamyslel jsem se, proč vyrábět věci z nového plastu, když v oceánech je tohoto materiálu takové množství,“ říká Honza Hřebabecký, zakladatel a šéf společnosti 3DDen.
Podrobnější informace o využití plastu a jeho zpracování na: https://www.enviweb.cz/127428, ilustrační foto archiv Naše voda
5.3.2024 10.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy