3.5.2021 0.16, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
ČHMÚ Brno: Březnové průtoky byly podprůměrné, dosáhly 63 procent
Březnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ), dosáhly 63 procent obvyklého stavu. Mohl za to i deficit vody z tání sněhové pokrývky. Na blogu brněnských hydrometeorologů to uvedli Jana Boráková a Jáchym Brzezina. Hydrometeorologové evidovali posledních několik měsíců průtoky nadpůměrné.
Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky – území Jihomoravského kraje, větší část Zlínského kraje a východní oblasti Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 71 měrných stanicích. Podle těchto dat březnové průtoky odpovídaly 63 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1981 až 2010.
„Hydrologická situace na tocích, spadajících do územní působnosti pobočky Brno, byla po stránce vodnosti toků příznivá. Ač nižší měsíční průměr značí deficit vody z tání sněhové pokrývky, obvyklý pro březnové měsíce v referenčním období, čemuž přispělo i březnové počasí, které bylo mírně chladnější s méně srážkami,“ uvedli hydrometeorologové.
Ve srovnání s dlouhodobým průměrným průtokem totiž byla více než polovina sledovaných vodních toků nad tímto průměrem (šlo o 53 stanic). Mezi hranicí sucha a dlouhodobým průměrným průtokem pak bylo 18 stanic. Šlo především o levostranné přítoky Moravy, tedy oblast Zlínska a Uherskohradišťska.
Méně srážek znamenalo i klidné hladiny vodních toků. Překročení nejnižšího stupně povodňové aktivity hydrometeorologové v březnu zaznamenali jen na dvou stanicích, a to na stanici VD Nová Říše a VD Hubenov. V obou případech jde o stanice pod nádržemi.
Hydrometeorologové od loňského léta pravidelně zaznamenávali nadprůměrné průtoky v tocích. Například loni v červnu dosáhly 215 procent, v červenci stejně jako v září 163 procent, v srpnu 157 procent. V říjnu to bylo dokonce 485 procent a v listopadu 238 procent. Na jaře byla situace oproti zbytku roku ale opačná, například březnové hodnoty odpovídaly jen 37 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: PMO
3.5.2021 0.16, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě