28.11.2011 10.35, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Čistá přehrada může ozdravit vodu v celé republice
Revitalizace Hloučely, plumlovské přehrady, Podhradského rybníka i rybníka Bidelce může znamenat konec dlouhého období, kdy řeky v republice připomínají spíše zanesené kanály a vodní nádrže septiky. Informuje o tom denik.cz.
„Projekt Čistá Hloučela a Vodní nádrž Plumlov vejde do učebnic jako příklad. Věřím, že jeho úspěšné dokončení pomůže získat evropské peníze na revitalizaci dalších vodních ploch a toků,“ vyjádřil se na čtvrteční tiskové konferenci, která se konala v olomouckém sídle Povodí Moravy, generální ředitel podniku Radim Světlík. Biolog Petr Loyka, který projekt dozoruje, souhlasí.
„Právě dokončená těžba sedimentů v plumlovské přehradě a Podhradském rybníku byla spolu s loňským ozdravěním menšího Bidelce prvním krokem. Následovat bude vápnění dna obou velkých nádrží. Specialisté pak v nich vytvoří pásy mokřadů dočisťujících přitékající vodu,“ popsal biolog.
Podotkl, že odkanalizování Plumlova, který byl největším znečišťovatelem přehrady, již započalo. Stavba kanalizace se chystá i v Soběsukách a Žárovicích, následně proběhne v Hamrech a dalších obcích v povodí Hloučely. Úředníci také chystají pozemkové úpravy, které oblasti přinesou ochranu před splachy zeminy z polí.
O čistou vodu se ale musí přičinit i zemědělci. Družstva i soukromníci ořou půdu na svazích nad potoky a nádržemi tak, že brázdy často končí až na hraně břehů. „Takový stav je například kolem potoka Kleštínek ústícího do přehrady,“ poukázal David Fína, ředitel závodu Horní Morava státního podniku Povodí Moravy.
Macešské způsoby hospodaření, spočívající nejen v ignorování důsledků vodní eroze, ale také v používání nevhodných hnojiv, způsobily, že se mocnost živné ornice za poslední půlstoletí výrazně snížila.„Bagrování dna nádrží a odvoz odtěžených sedimentů na pole vrací nejživnější půdu tam, kam patří,“ připomněl Radim Světlík, generální ředitel Povodí Moravy. Sdělil, že jak v plumlovské přehradě, tak v Podhradském rybníku vytvoří specialisté v blízké době pásma, odkud budou stroje splavenou zeminu těžit a navracet ji zpátky na pole.
Hloučela bude podle všeho zachráněna. Jaký osud však čeká kdysi vodnatou Romži, z níž se postupněstalo koryto sycené vodou z dešťů? „Díky penězům ze Státního fondu Životní prostředí chceme vytvořit podmínky pro zadržování cenné vody v krajině,“ reagoval Radim Světlík. Podle jeho slov je však v této oblasti možné očekávat výraznější změny až v řádech desetiletí. (rh)“
Zdroj: http://www.denik.cz/regiony/cista-prehrada-pomuze-ozdravit-vodstvo-v-cele.html
28.11.2011 10.35, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě