24.9.2015 0.43, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony
Čističku v Pelhřimově bude provozovat městská společnnost
Zrekonstruovanou čistírnu odpadních vod (ČOV) v Pelhřimově bude provozovat radnice samostatně prostřednictvím nové městské společnosti. Rozhodli o tom tamní zastupitelé. Očekávají snížení provozních nákladů. Nemovitý majetek zůstane ve vlastnictví města, nová společnost bude ČOV pouze obsluhovat. Valnou hromadu společnosti bude zastávat městská rada, zastupitelstvo jmenuje dozorčí radu a jednatele společnosti.
Stavba v hodnotě kolem 250 milionů korun, kterou podpořila dotace Státního fondu životního prostředí (SFŽP), byla dokončena letos v červnu. Jednou z podmínek přidělení dotace bylo vyřešení provozování čističky. „SFŽP městu uložil buď vypsání výběrového řízení na provozovatele, nebo provozování vlastními silami. Zastupitelé schválili druhou variantu s tím, že město založí novou společnost s ručením omezeným,“ řekl dnes novinářům místostarosta Ladislav Med (ODS).
Současných 11 pracovníků společnosti Vodak Humpolec, která ČOV obsluhuje, přejde do nově vytvořené společnosti, která bude čistírnu provozovat nejpozději od 25. února 2016. Provoz zabezpečovaný městskou společností bude podle Meda levnější než částka, kterou město platí současnému obsluhovateli. „Za provoz ČOV bez vodovodů, které provozovat nechceme, platíme kolem 10 milionů korun bez DPH. Předpokládáme, že náš provoz bude stát nejméně o půl milionu korun méně,“ řekl Med.
Rekonstrukce a rozšíření kapacity ČOV umožní další rozvoj šestnáctitisícového města a pomůže vodárenské nádrži Švihov na řece Želivce, z níž plyne pitná voda i do Prahy. Pelhřimov, který se nachází v ochranném pásmu přehrady Švihov, připravoval přestavbu čistírny řadu let. Výběrové řízení na dodavatele se ale protáhlo na dva roky, podle údajů radnice se jím kvůli odvolání uchazečů třikrát zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zakázku nakonec dostalo sdružení firem v čele s Metrostavem. Díky vzniku nové obslužné komunikace se kaly z čistírny neodvážejí centrem města, tedy ani městskými sady s domovem důchodců.
SFŽP městu zkrátil slíbenou dotaci na čistírnu o čtvrtinu. Zdůvodnil to pochybením při výběru dodavatele. „Proti rozhodnutí jsme se odvolali, zatím jsme nedostali odpověď,“ řekl Med. Peníze, které musí na stavbu přidat navíc, čerpá radnice hlavně ze svých úspor. Otevřen má také úvěr na 11 milionů Kč.
Čistírna slouží od roku 1970, rozšířena musela být už v 80. letech. Počátkem 90. let tam bylo zavedeno chemické vysrážení fosforu. Po nynější rekonstrukci mohou být v Pelhřimově čištěny odpady až do 43.000 obyvatel, což je rezerva, která umožní stavbu nových obytných budov i rozvoj průmyslu. První rok bude čistírna fungovat ve zkušebním provozu.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
24.9.2015 0.43, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákonyAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě