30.7.2019 9.12, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Citlivě navržený polder Kutřín na Chrudimsku má poslední povolení
Státní podnik Povodí Labe získal po několikaleté projekční a majetkoprávní přípravě poslední chybějící stavební povolení na realizaci poldru Kutřín. Konkrétně se jedná o povolení dopravní části (rekonstrukce mostu a cestní síť), které vydal stavební odbor při MěÚ Chrudim. Oznámila to mluvčí povodí Hana Bendová.
Stavební povolení nabylo právní moci 21. 6. 2019. „Získáním chybějícího povolení byla odstraněna poslední administrativní překážka bránící dokončení prováděcí dokumentace. Po dokončení prováděcí projektové dokumentace bude zahájena příprava výběrového řízení na zhotovitele stavby,“ řekla Bendová.
Poldr Kutřín je prvkem systému protipovodňové ochrany v povodí řeky Novohradky. Krounka je významným levostranným přítokem Novohradky, její vodnost je v ústí srovnatelná s hlavním tokem.
Cílem výstavby poldru je transformace povodňové vlny a zdržení kulminačních průtoků do odeznění povodně na Novohradce. „Výhodnost profilu zvoleného pro stavbu poldru spočívá zejména v tom, že při relativně krátké hrázi (135,4 m) a výšce hráze nad terénem 17,5 m je dosaženo významného retenčního prostoru až 3,6 mil. m3 při průtoku Q100 (celkový objem akumulované vody může dosáhnout 4,8 mil. m3),“ vysvětluje Bendová.
Na základě požadavků na ochranu přírody a maximální zachování kontinuity toku (co nejkratší základové výpusti) a zároveň provozních požadavků na funkci vodního díla je poldr navržen jako betonová tížná hráz. Pro citlivější zapojení konstrukce hráze do krajiny budou návodní i vzdušní líc hráze opatřeny přísypy tvarovanými do teras, simulujících prostředí okolních suťových svahů. Součástí výstavby poldru je komplexní revitalizace toku a údolní nivy Martinického potoka v délce 2 km. Revitalizace zahrnuje obnovu přirozené geomorfologie vodního toku Martinického potoka, vznik zahloubených tůní v nivě Martinického potoka a vegetační úpravy.
Poldr Kutřín je v Zásadách územního rozvoje Pardubického kraje vymezen jako veřejně prospěšná stavba a je také prioritou státního podniku Povodí Labe i obyvatel chráněných obcí. Předpokládané náklady na výstavbu činí 460 mil. Kč. Stavba by měla být spolufinancována z dotačního titulu Ministerstva zemědělství – Podpora prevence před povodněmi IV. etapa.
Naše voda, vizualizace: PLA
30.7.2019 9.12, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
PVK zaznamenaly v loňském roce mírný nárůst havárií
Akt. 15.1.2025 10.44Rubrika: Vodovody a kanalizace