31.10.2019 9.28, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony
ČIŽP udělila pokutu za trvalé poškození vzrostlých stromů
Společnost ČERNĚVESKÝ HÁJ s.r.o. z Českých Budějovic provedla v únoru 2018 prostřednictvím dalších osob ořez dřevin, jejichž větve zasahovaly nad přilehlé zemědělské pozemky v k. ú. Libějovice.
Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Českých Budějovicích vyhodnotili tento ořez u 38 kusů dubů a lip jako trvalé poškození a uložili firmě pokutu 175 tisíc korun za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny. „K ořezu došlo z podstatné části na mohutných dřevinách s vysokou ekologickou a společenskou hodnotou. Konkrétně se jednalo o 22 dubů a 16 lip, u nichž byly vytvořeny řezné rány o rozměrech 20 až 85 centimetrů. Uvedeným řezem byly negativně ovlivněny společenské funkce dotčených dřevin, když došlo k narušení přirozené architektury jejich korun, a tak i ke snížení jejich estetické hodnoty. Estetické hledisko spolu s krajinotvorným významem je v řešeném případě o to významnější, že duby a lípy jsou součástí čtyřřadého stromořadí, tvořícího významnou krajinnou osu Krajinné památkové zóny Libějovicko – Lomecko,“ řekl Vladimír Jiráček, ředitel Oblastního inspektorátů ČIŽP v Českých Budějovicích.
Podle zákona o ochraně přírody jsou dřeviny chráněny před poškozováním a ničením. Nedovolenými zásahy do dřevin se rozumí takové poškozování nebo ničení, které způsobí podstatné nebo trvalé snížení jejich ekologických nebo společenských funkcí nebo bezprostředně či následně způsobí jejich odumření.
Proti rozhodnutí se společnost odvolala k Ministerstvu životního prostředí, které ale odvolání zamítlo a sankce nabyla 21. 10. 2019 právní moci.
Zdroj a dokumentární foto: ČIŽP
31.10.2019 9.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy