9.3.2012 17.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
V ČR je unikátní jezero kyseliny sírové
Asi tomu nebudete hned věřit, ale v naší republice je v blízkosti Plzně u obce Hromnice jezírko s poměrně vysokou koncetrací kyseliny sírové. Již jeho neobyčejná načervenalá barva napovídá, že do vody je „neradno se ponořovati“.
Prý ještě v třicátých letech byla koncetrace taková, že po namočení bot do této vody oné botě upadly podrážky. V současné době ale již déšť zředil vodu tak, že má jezírko dokonce podle místních léčivé účinky – léčí ekzémy. I díky tomu v současnosti žijí v jezírku mikroskopické řasy, kterým kyselé prostředí vody nevadí. Jiní živočichové ale v jezírku nemohou existovat.
Jezírko s obsahem kyseliny sírové vzniklo ve středověku, kdy v těchto místech byl v provozu lom na síru. V Hromnicích ji získávali ojedinělým způsobem. Břidlici vykutanou z nedalekého lomu navršili na nepropustný jílový podklad a polévali vodou z potrubí. Výluh zachytávali do kádí, který pak odpařovali a pálili v hutích. Z této těžené břidlice, obsahující velký podíl kamenců, se získávala tzv. dýmavá kyselina sírová zvaná vitriol.
V letech 1828 – 1898 začala nahrazovat podzemní těžbu těžba povrchová. Bývalý lom ve tvaru jámy 60 metrů hluboké zaplavila voda, z okolí se do něj vyluhovala břidlice. Jezírko má nyní hloubku až 18 metrů a je 190 metrů dlouhé a 130 metrů široké.
Od roku 1975 je jezírko chráněno jako přírodní památka.
Zdroj: Facebook Naše voda
9.3.2012 17.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
Aktuality
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách