22.3.2011 12.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
ČR zatím nehrozí sankce za nedokončené čistírny odpadních vod
České republice aktuálně nehrozí finanční sankce za nedodržení směrnice, podle níž měly obce nad 2000 obyvatel mít do konce roku 2010 čistírnu odpadních vod. Řekl to dnes na tiskové konferenci při příležitosti Světového dne vody ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.
Podle jeho slov ale do budoucna riziko sankcí vůči státu přesto trvá. Podle informací z ministerstva není v souladu s unijní legislativou čištění ve 12 z celkem zhruba 630 aglomerací. Podle Chalupy v případě nesplnění unijních požadavků nejprve zahájí Evropská komise s ČR řízení o porušení předvstupní smlouvy. O případném udělení sankce rozhodne následně Evropský soudní dvůr, jemuž komise případ předá k prošetření.
Rozhodnutí soudního dvora, které je možné očekávat v průběhu roku 2013, podle ministra však samo o sobě nepředstavuje udělení finanční pokuty. Komise poté opět stav naplnění požadavků posoudí. V případě přetrvávajícího nesouladu navrhne udělení sankce. „Já v tuto chvíli neumím přesně odhadnout, jaká by byla ta částka, toto je popis procedury,“ uvedl ministr.
Podle Chalupy ČR průběžně EK informuje o postupu plnění směrnice. Úřad se zároveň snaží vyvíjet tlak na obce, které ještě nemají čistírnu hotovu. „Ministerstvo tlačí investory k tomu, aby bylo co nejrychleji splněno to, co dle směrnice splněno má být,“ uvedl dnes Chalupův náměstek Ivo Hlaváč. Zároveň dodal, že dobudování čističek je v rukou jednotlivých obcí, ne ministerstva.
Vláda už dříve opakovaně konstatovala, že stát požadavek EK v určeném termínu nesplní, podobným závěrem skončilo loni v červnu prezentované šetření Národního kontrolního úřadu. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dlouhodobě s komisí jedná, aby zabránilo případným postihům ze strany unie. Vládu v minulosti za nedostatečnou aktivitu při jednání s Bruselem v minulosti kritizoval například Svaz měst a obcí. Vodárenské společnosti zase pohrozily, že jejich nutné investice se promítnou do cen vody.
Z celkového počtu 633 aglomerací, na něž se unijní směrnice vztahuje, má podle aktuálních údajů MŽP čistírnu vyhovující národní legislativě 476 aglomerací. České předpisy jsou přitom přísnější, než jsou limity unijní směrnice. Ve zbývajících místech jsou přípravy stavby v různém stupni dokončení.
Specifickým a nejčastěji diskutovaným případem je přestavba pražské Ústřední čistírny odpadních vod. V současnosti hlavní město až do 9. května přijímá nabídky od uchazečů o realizaci zakázky. Tendr, jehož předpokládaná hodnota bez DPH činí 6,2 miliardy korun, byl kritizován kvůli náročným kvalifikačním podmínkám pro uchazeče, které vedly k podezřením, že byl vypsán účelově. Město proto podmínky změnilo a koncem února znovu výběrové řízení vypsalo. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) už dříve uvedl, že přepracování tendru je jediná varianta, kdy Praze nehrozí, že by mohla přijít o evropskou dotaci na tuto stavbu.
Rozhodující část financí na dokončení čističek by měla být pokryta z operačního programu Životní prostředí. V jeho prioritní ose je na podporu čištění odpadních vod určeno v přepočtu přibližně 37,5 miliardy korun. Na začátku letošního ledna bylo Bruselem na realizaci projektů skutečně proplaceno zhruba 4,3 miliardy korun.
Zdroj: ČTK
22.3.2011 12.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní dílaAktuality
Rekonstrukce jezu na řece Jihlavě umožní migraci vodních živočichů
Akt. 22.11.2024 10.46Rubrika: Čistota vody a rekreace
Vědci vyvinuli nový typ plastu, který se dokáže rozkládat v mořské vodě
Akt. 22.11.2024 9.21Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Ze světa