10.9.2013 11.08, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony
Cucnutí piva dítěti neublíží. Velký omyl, tvrdí odborníci
Mnoho rodičů vůbec netuší, že pouhé „cucnutí” piva, vína či lihoviny například ve formě sladkého likéru může u dítěte v brzkém věku způsobit i závažné zdravotní problémy. Poukazuje na to dnešní tisková zpráva Fóra “Pijte s rozumem”(PSR).
Zvláště u malých dětí může i malé množství alkoholu způsobit lehkou otravu a později komplikace ve vývoji mozku, paměti a jeho celkové inteligence. Navíc se silně zvyšuje pravděpodobnost budoucího vzniku závislosti na alkoholu a drogách. Přesto z průzkumů 1. Lékařské fakulty UK vyplývá, že každé 10. české dítě ve věku 11 let má již zkušenost s opilostí.
„Snad všem je známo, že podávání alkoholu dětem a mladistvým do 18 let je nezákonné. Tato hranice není nastavena náhodně a kromě právního hlediska má své zásadní zdravotní odůvodnění. Alkohol u dětí zvyšuje pravděpodobnost onemocnění jater, zhoršení paměti, nižší schopnost soustředění, poškození nervového systému či zvýšení pravděpodobnosti přechodu na další návykové látky,“ říká Vladimír Darebník, viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky a provozní ředitel Jan Becher – Karlovarská Becherovka.
Hodně dospělých ale toto riziko podceňuje a je v souvislosti s naléváním alkoholu svým nezletilým dětem poměrně benevolentní. Na rodinných oslavách či při svátcích a jiných příležitostech tak nebývá podávání alkoholu, byť jen ve formě symbolického přípitku, žádnou výjimkou. Velká část rodičů také zastává názor, že „zakázané ovoce chutná nejlépe“, a proto dává svým dětem alkohol ochutnat „preventivně“. Odborníci však tvrdí, že tento předpoklad je zcela mylný a přímý vliv alkoholu na organismus dítěte by měl být přednější.
„Děti ve školním věku by měly dostávat nealkoholickou variantu přípitku. Pokud už staršímu dítěti dovolíme opravdu malý příležitostný přípitek, měli bychom mu vysvětlit, že konzumace alkoholu není v jeho věku povolená, tento zákaz má své odůvodnění a my děláme výjimku, protože dítěti důvěřujeme,” radí Josef Šedivý z Drogového informačního centra neziskové organizace Sananim, která za podpory Fóra PSR realizuje na školách prezentace „Pobavme se o alkoholu“.
Je krátkozraké myslet si, že malá sklenička dítěti nic neudělá. I když nenastane vyložená otrava organismu, může dojít k poškození nově vznikajících nervových buněk a zhoršení koncentrace, paměti, pozornosti a myšlení. Co se pravidelné konzumace alkoholu u nezletilých týče, mohou nastat i komplikace související s osobností a společenským životem jedince. Největší riziko pravidelného zneužívání alkoholu u dětí nastává v období dospívání a hormonálních změn, mezi 12 – 18 lety. Toto období často doprovází potíže s prospěchem ve škole, nepravidelná docházka, narušení mezilidských vztahů (například vztah s rodiči) a zejména vybudování vztahu k alkoholu, vedoucí často ke vzniku alkoholismu.
Příčin pravidelnější konzumace alkoholu u dětí a mladistvých může být více a ne vždy je na vině rodina. Jedním z nejčastějších důvodů je zkrátka touha „to vyzkoušet“ či se nelišit v kolektivu přátel, kterým rodiče alkohol nabízí. Mnoho dětí a adolescentů vede ke konzumaci alkoholu také pocit, že se v opilosti člověk zbaví všech svých problémů a život je „jednodušší“.
Pro eliminaci vzniku takového či jinak nezdravého a nepřirozeného přístupu k alkoholu je nesmírně důležitá správná komunikace rodičů s dětmi na toto téma. Vztah k alkoholu, který si děti vytvoří v dospívání, je totiž může provázet i celý zbytek života.
Fórum PSR radí rodičům čtyři způsoby, jak s dětmi mluvit o alkoholu
– Zcela zásadní je v této problematice komunikace rodiče s dítětem, snažte se proto zahájit rozhovor o alkoholu se svým dítětem co nejdříve.
– Nesnažte se své dítě zastrašit, základem je uvést dítěti rozumné důvody, proč nesmí pít alkohol v době, kdy ještě nedosáhlo plnoletosti.
– Snažte se dítěti rozumně vysvětlit, že je důležité, aby rozhodovalo samo za sebe a nepodléhalo tak tlaku svých spolužáků a vrstevníků.
– Důležitou roli hraje také důvěra, děti musí získat pocit, že se mohou svým rodičům s čímkoliv svěřit a že nejsou na svůj problém „samy”.
Informace a rady, jak komunikovat s dítětem o alkoholu, naleznete na stránce www.pobavmeseoalkoholu.cz nebo můžete kontaktovat Poradnu pro rodiče občanského sdružení Sananim (rodice@sananim.cz).
FÓRUM „Pijte s rozumem“ (FÓRUM PSR, www.forum-psr.cz) je neziskové sdružení významných výrobců a distributorů lihovin v České republice. Provozovatelem fóra je Unie výrobců a dovozců lihovin Česká republika (UVDL). UVDL sdružuje 13 největších výrobců lihovin v ČR – na celém českém trhu s lihovinami v roce 2011 měli členové UVDL 80% podíl.
FÓRUM PSR bylo založeno v červenci 2003 pod názvem České fórum pro zodpovědnou konzumaci alkoholických nápojů (zkráceně FÓRUM PSR – „Pijte s rozumem“). Cílem sdružení je minimalizace škod způsobených zneužíváním alkoholu. FÓRUM PSR tvoří společnosti, které si jsou vědomy své vlastní obchodní svobody, ale také nutnosti předcházet sociálním problémům, které mohou vzniknout zneužitím alkoholu. FÓRUM PSR je nekomerční sdružení, které nereprezentuje obchodní zájmy žádného jednotlivého výrobce ani jakoukoliv část trhu. FÓRUM PSR se věnuje osvětě a prevenci zaměřené na minimalizaci škodlivých následků zneužívání alkoholu a poskytuje seriózní a vyvážené informace související s alkoholem.
Naše voda, foto: Naše voda – Nina Havlová
10.9.2013 11.08, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony