19.3.2015 15.41, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Daňhelka: V historii se vedla jen jedna válka o vodu
České mýty a pravda o vodě byly tématem hlavního vystoupení Jana Daňhelky, náměstka ředitele Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pro hydrologii na dnešní konferenci „Voda 2015“ na podporu Světového dne vody v pražském hotelu Rott.
Jedním z mnoha mýtů o vodě je přitom podle Daňhelky (na doprovodném foto) teze, podle které se o vodu vedly a povedou války. Skutečnost je ale taková, že přímo o vodu se vedla válka jenom jedna, před 2 500 lety, a to mezi městy Uma a Lagash. V řadě válečných konfliktů ale samozřejmě hrála podle Daňhelky voda důležitou, ale vedlejší roli.
Mýtem jsou podle Daňhelky také představy, podle nichž žijeme v současné době v období historicky největších povodní. „Jen v posthusitské době bylo na území ČR povodních více a větších, a není tedy pravda, že povodní je v současné době nejvíc v naší historii,“ zdůraznil hydrolog. Naopak pravdou podle něj je, že minimálně v posledních 20 letech na území naší země více prší. Z dat porovnávajících průměrné množství dešťových srážek ročně, konkrétně od roku 1993 vyplývá, že v tomto období napršelo v ČR oproti dlouhodobému průměru o 6 procent větší množství vody.
Intenzita srážek však podle Daňhelky nemusí být pro riziko povodní rozhodující. „Záleží především na nasycenosti povodí,“ podotkl náměstek. Podle jeho údajů tak větší přívalová vlna automaticky neznamená větší povodeň. Při hodnocení rizik povodní se navíc podle Daňhelky dlouhodobě podceňuje, nejen v ČR, stav krajiny (Land use), především pak pokryv půdy různými typy porostů. Rozdíl mezi například odlesněnou a zalesněnou krajinou může podle něj ovlivňovat intenzitu projevů povodní zhruba o 15 procent.
Představitel ČHMÚ také ve svém vystoupení poněkud naboural současné představy o tom, kolik vody může při jednorázovém vysokém průtoku pojmout klíčová česká přehrada Orlík. Ta totiž údajně může, podle simulací, které na ČHMÚ prováděli, absorbovat až 7 000 kubíků za vteřinu, opět ale v závislosti na nasycenosti krajiny vodou. Při posledních velkých povodních přitom teklo do Orlíku 3 900 kubíků.
Mýty v podání Daňhelky se nicméně netýkaly jen velkého množství vody, ale i nedostatku vody. „Nelze se domnívat, že by bylo sucho problém, který se ČR netýká. Týká,“ konstatoval hydrolog.
Naše voda – Petr Havel, foto z akce: Naše voda – Nina Havlová
19.3.2015 15.41, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla