2.12.2018 11.57, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Děčínský dialog o vodě vyzval k propojování aktivit k prevenci sucha
V pořadí pátý Děčínský dialog o vodě, kterou ve spolupráci s magistrátem města Děčín pozemkovým úřadem Děčín uspořádal Spolek Aquarius – Vodnář (SAV) se i letos věnoval možnostem prevenci rizik sucha a zlepšení vodní bilance ČR.
Převažujícím tématem byl přitom apel celé řady účastníků akce na potřebu spolupráce mezi veřejností a politickou reprezentací a nutnost cíleně propojovat všechny vhodné aktivity vedoucí k prevenci rizik sucha. Absenci komplexních pohledů připomněl hned na úvod předseda SAV Petr Vít, ve svých příspěvcích o tomtéž hovořil i generální ředitel státního podniku Povodí Vltavy Petr Kubala i šéfredaktor portálu Naše voda Petr Havel.
Praktické příklady vodohospodářských opatření, vedoucí k cílenému zadržování vody v krajině, prezentovala Jitka Blehová ze sekce Státního pozemkového úřadu, pobočky Děčín, na již realizovaných projektech v katastru obce Růžová i připravovaném projektu v katastrálním území Bynovec. Jak přitom uvedl ředitel sekce řízení komplexních pozemkových úprav (KPÚ) Státního pozemkového úřadu Michal Gebhart, v současné době je v ČR rozpracováno 1088 KPÚ a 117 jednoduchých PÚ, Fond se ale potýká především na realizaci opatření s nedostatkem peněz. V ČR je přitom podle něj přes 1 000 lokalit významně ohrožených suchem, kam by měly prioritně směřovat KPÚ, které pomáhají zlepšit vodní bilanci v krajině.
Mnohým stavbám ale brání, jak v diskusi opakovaně zaznělo, kromě dlouhotrvajícího stavebního řízení, také ekologičtí aktivisté. I s nimi lze ale najít společnou řeč, jak ve své prezentaci „Zlepšení vodního režimu krajiny při silničních stavbách v Jihomoravském kraji“ ukázal Pavel Obrtlík ze společnosti Ekopontis. Na Děčínském dialogu o vodě zazněla také prezentace Výzkumného ústavu vodohospodářského T.G.M., o nových projektech řízené umělé infiltrace, kterou přednesl Zbyněk Hrkal. Přípravné práce již byly zahájeny v lokalitě Meziboří u Ústí nad Labem, v nejbližší době by se také měl rozjet další pilotní projekt v lokalitě Jordán na řece Orlici u Hradce Králové, kde se plánuje břehová infiltrace zvýšením hladiny řeky zhruba o jeden metr. Diskuse se ale vedla i na téma možného přehodnocení evropské Rámcové směrnice o vodě nebo o nově připravovaných opatřeních ze strany Ministerstva zemědělství, která by měla zemědělce motivovat k pestřejší krajině včetně budování a obnovy rybníků.
Naše voda, ilustrační foto (Labe u Děčína v místě plavebního stupně) Naše voda – Nina Havlová
2.12.2018 11.57, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzyAktuality
Dobrovolní hasiči z Jílového u Prahy mají novou hasičskou zbrojnici
Akt. 27.11.2024 13.56Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Perspektivy původní populace tisu červeného v širší oblasti Podyjí
Akt. 27.11.2024 13.55Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě