25.1.2013 17.50, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony
Delfíni v Praze: Zábava, nebo krutý byznys?
Přes protesty ochránců zvířat má na Rohanském nábřeží vyrůst obří stan s delfíny. Jejich uchovávání v mobilních zařízeních ale zakazuje zákon. Téma, kterému jsem se na Naší vodě již věnovali, rozebírá aktuálně článek na serveru Česká pozice.
Na Rohanském nábřeží v Praze má v dubnu vyrůst obří stan s bazény pro delfíny, kteří zde několikrát denně předvedou své umění. Organizátoři slibují i plavání s delfíny a delfíní terapii. Část představení užje vyprodaná – cena vstupenek se pohybuje v rozmezí od 220 do 850 korun –,přitom je možné, že úřady show nepovolí. Je totiž pravděpodobně v rozporu s českými i mezinárodními zákony. Ochránci zvířat i ředitelé zoologických zahrad varují před nevyhovujícími životními podmínkami delfínů. Nad akcí původně převzali záštitu ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a město Praha. Po protestech od této podpory všichni ustoupili.
Společnost Československé cirkusy a varieté slibuje od 25. dubna do 19. května „zábavu, vzdělání, zdraví prospěšné plavání a lékařské procedury“. To vše pod střechou obřího stanu s průhlednou odklápěcí střechou. Delfinárium má sestávat z komplexu bazénů s mořskou vodou, z nichž největší o hloubce 5 metrů má mít rozměry 22 krát 13 metrů. Proti záměru se ihned zvedla vlna protestů a petičních akcí ze strany ochránců přírody. Kromě českých organizací se ozvali i celosvětové jako Whale and Dolfin Conservation nebošvýcarská OceanCare. Plán se nelíbí ani ředitelům českých zoologických zahrad. Odpůrcům vadí hlavně podmínky, za kterých mají být delfíni v Praze drženi.
Dnešní moderní delfinária mívají rozlohu bazénů často víc než 20krát větší, než je ta, která má být na Rohanském nábřeží v Praze. Podle Jany Hajduchové, organizátorky petiční akce z iniciativy „Delfíni patří do moře, ne do stanu“, mají dnešní delfinária rozlohu bazénů často víc než 20 krát větší, než je ta, která má být ve stanu na Rohanském nábřeží. „Moderní delfinária využívají nejen výrazně větší soustavy bazénů, ale jsou také vybaveny dalšími nezbytnými doplňky. Řadou úkrytů, skal, mělčin a hlubších oblastí. Přesné složení vody zajišťují technologické komplexy podobné menším továrnám. Toho všeho nelze v mobilním stanu dosáhnout,“ myslí si Hajduchová.
Podobného názoru jsou i ředitelé zoologických zahrad, kteří jsou ideou chystaných cirkusových představení a plavání s delfíny zaskočeni.Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek se obává hlavně stresu, který zvířata prožijí při transportu i po něm. Delfinárium ve vnitrozemí považuje za špatný nápad. Pražská zoo o něm přitom dříve uvažovala. „Poprvé se o tomto nápadu mluvilo už v 70. letech, ale i v současnosti s ním čas od času někdo přijde. Vždycky se to odmítlo s tím, že by to pro delfíny bylo nevyhovující, a to i přesto, že bychom jim postavili za nemalé peníze velký, kamenný areál. Neumím si představit, jaké zázemí jim vytvoří ve stanu,“ uvedl Bobek pro ČESKOU POZICI. Kromě něj se pod protest podepsali ředitelé zoologických zahrad v Liberci, Ostravě či Bratislavě.
Pořadatelé kritiku odmítají. Generální manažer projektu Artur Kaiser, známý také jako pořadatel festivalu Votvírák, ČESKÉ POZICI řekl,že se určitě nejedná o žádný cirkus, ale o profesionální show, při které budou mít zvířata plnou péči. „Prostory pro delfíny budou ještě větší, než je potřeba. Pojede s námi specialista, který zajistí, aby delfíni měli slanou vodu stejného složení jako v moři, a tým dalších odborníků včetně veterinářů,specialistů na chov delfínovitých a trenérů,“ ujistil Kaiser. Přestože Kaiser odmítá pro delfinárium označení cirkus, jeho společnost se roky právě provozem cirkusu zabývá. Název Cirkus Cirkus nese i Kaiserova společnost. Slova Cirkus Cirkus původně figurovala i na oficiálních prospektech k akci Delfíni v Praze. Nyní již z materiálů zmizela.
Nejde přitom jen o název. Charakter představení bude důležitý při povolování akce. Podle zákona na ochranu zvířat proti týrání se totiž volně žijící zvířata nesmějí předvádět v mobilních zařízeních typu pojízdných zvěřinců, exotarií, terárií a akvárií. Chov a drezúru delfínovitých živočichů v mobilních zařízeních zakazuje i vyhláška o stanovení bližších podmínek chovu a drezúry zvířat. A do třetice: záměr pořadatelů může být v rozporu s mezinárodní legislativou. Pro dovoz delfínů do České republiky platí přísná pravidla, mimo jiné je nutné vývozní i dovozní povolení v rámci CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin). Podle evropského práva navíc nelze do zemí EU dovézt, a to ani dočasně, delfíny pro komerční účely. Výjimku lze udělit pouze v případě, že jde o zvířata, která byla ve druhé generaci odchována v zajetí.
Dodržování zákona proti týrání zvířat má v gesci Státní veterinární správa (SVS), která se žádostí právě zabývá. „Musejí být splněny všechny náležitosti. Musí být zajištěno, aby nešlo o mobilní zařízení, zvířata nesmějí pocházet z volné přírody, musejí pocházet ze zařízení, kde jsou chována nejméně šest měsíců, a tak dále. A v našem zájmu je, aby nebyla zvířata týrána,“ uvedl mluvčí SVS Josef Duben.
Podle posledních informací chce pořadatel zákon přelstít tím, že si zažádá o povolení stavební úřad a objekt nebo jeho část nechá zkolaudovat jako movitý objekt. Charakter stavby či budovy má splňovat například bazén, který chce organizátor částečně vybetonovat. Žádost už má na stole stavební úřad Prahy 8 a v nejbližších dnech se jí bude zabývat. Případné problémy chce organizátor podle jeho slov řešit za pomoci právníků.
Mezinárodní povolení CITES mohou vydat i úřady v zemi původu. Tu organizátoři dlouho tajili, Kaiser nyní ČESKÉ POZICI pouze řekl, že delfíni pocházejí z Ukrajiny, odkud také mají speciálem přiletět. Podle dokumentu, který má ČESKÁ POZICE k dispozici, ale na ukrajinském ministerstvu životního prostředí nikdo o vývoz delfínů z Ukrajiny nežádal. V rozhovoru pro iDnes.cz navíc Kaiser již dříve uvedl, že delfíni poletí z Turecka. Českému ministerstvu životního prostředí podle mluvčího Matyáše Vitíka stačí, když pořadatel akci oznámí a doloží, že zvířata mezinárodní povolení mají. „Naši delfíni žijí už pátým rokem v zajetí a mají normální rodný list,“ tvrdí pořadatel.
Petra Nevečeřalová, která dlouhodobě studuje volně žijící kytovce, upozorňuje, že na Ukrajině ani v Turecku žádné chovy delfínů nejsou. Tyto dvě země však patří k významným odběratelům delfínů z Japonska. „Tam jsou každoročně pořádány takzvané drive hunts – lovy, při nichž se hejno delfínůpomocí hluku zažene do uzavřené zátoky. Nejdříve se vyberou mladá a hezká zvířata pro delfinária, a ostatní jedinci jsou buď zabiti na maso, nebo – po několika dnech utrpení, vyhladovělí, vystresovaní a často zranění – vypuštěni na svobodu “ říká Petra Nevečeřalová.
To Kaiser odmítl. „Naši delfíni žijí už několikátou generaci v zajetí a mají normální rodný list. Nikdo si nemůže jen tak přijít a ulovit delfína do delfinária,“ ujišťuje manažer akce. Veškerá povolení prý brzy bude mít k dispozici. Přinejmenším nezvyklý je fakt, že pořadatel prodává vstupenky na představení, které nemá povolené. „Pokud by nám to nepovolili, samozřejmě vrátíme vstupné,“ ujistil Kaiser.
Další otazníky visí nad údajnou terapeutickou schopností delfínů. Pochybují o tom například zaměstnanci sdružení Asistence, která pomáhá lidem s tělesným postižením. Téměř všichni pracovníci podepsali petici proti přítomnosti delfinária v Praze a plánují další protesty. „Spíše to vypadá jako byznysový tah než jako léčebná procedura. Aby byla terapie úspěšná, je třeba desítky a desítky hodin práce. Pár minut s delfínem těžko někoho uzdraví,“ míní zástupce ředitelky sdružení Asistence Erik Čipera. Jak mají terapie vypadat, organizátoři zatím nesdělili. Na internetových stránkách pouze píší, komu mohou pomoci:
Delfíní terapie dle organizátorů
„Od konce května roku 2013 pro Vás připravujeme unikátní příležitost, jedinou v Evropě, podstoupit zdravotní terapii s delfíny pod dohledem fyzioterapeuta. Dolphin Assisted Therapy (DAP) byla vyvinuta v roce 1986 v bývalém Sovětském Svazu na Krymu. Pomáhá pacientům s Downovým syndromem, autismem, mozkovou obrnou, zadrháváním v řeči, emocionálním stresem, depresí a dalšími tělesnými a psychickými problémy. Hlavním očekávaným efektem je zlepšení celkové zdravotní kondice pacienta. Terapie za pomoci delfínů není zázrak. Zaručeným výsledkem je pocit radosti a harmonie během léčebných sezení u dětí, jejich rodičů a terapeutického týmu.
Pramen: oficiální stránky www.delfinivpraze.cz
„Je možné, že určité terapeutické schopnosti delfíni mají, minimálně může kontakt s nimi dávat lidem radost, stejně jako třeba terapie s kočkami či psy. Jenže je třeba zvážit širší kontext, tedy zda ta trocha lidské radosti dokáže vyrovnat trápení, kterým musejí delfíni projít při transportech a následně v akváriích,“ uvažuje Čipera.
Organizátoři neuvádějí ani cenu za terapii. Vzhledem k tomu,že za plavání s delfíny chtějí 1700 korun za 7 minut, lze očekávat, že několikahodinová terapie by vyšla poměrně draho. „Naši klienti jsou většinou chudší lidé, takže by si na takovou terapii museli zřejmě půjčit,“ doplnil zástupce ředitelky sdružení Asistence.
Zdroj: www.ceskapozice.cz.
25.1.2013 17.50, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony