5.12.2011 20.31, Rubrika: Rybářství a rybníkářství
Břeclavský deník: Rybníky změnily nájemce bez předání
Rybníkář Otto Vaďura z firmy APH rybníky nepřestává bojovat s ochránci přírody. Byť měl poslední listopadový den předat rybníky Hlohovecký, Prostřední a Mlýnský, neudělal to. Požaduje předložení manipulačních řádů. Jenže ty stále neexistují. O případu informuje dnes Břeclavský deník.
„Dělali si šest roků s vodou, co chtěli. Zatím jen předváděli psí kusy a neřídili se vůbec ničím,“ rozčiloval se Vaďura.
Firma APH dosud hospodařila v soustavě Lednické rybníky. Po výlovech tří z nich, na kterých hospodařila, je měla předat novému nájemci – Rybářství Hodonín. Jenže to se nestalo.
Agenturu ochrany přírody a krajiny, která rybníky pronajímá, to ovšem nezastavilo. „Ano, firma APH měla rybníky předat po výlovech jednotlivých rybníků. Převzali jsme je bez součinnosti společnosti a na rybnících od prvního prosince hospodaří nový nájemce,“ sdělila mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šůlová.
Ochranáři v současné době řeší, jak kvůli nedodržení podmínek firmu postihnou. „Smlouva určuje způsob stanovení sankcí a Agentuře ochrany přírody a krajiny nezbývá, než je vymáhat,“ dodala Šůlová.
Vaďura ovšem trvá na svém. „Ať si dělají, co chtějí. Ale rybníky nepředám, pokud mi nedodají manipulační řády. A tam bude kóta, která zabezpečí, že voda v Hlohoveckém rybníku nepůjde pod určitou hranici. Máme ryby na sádkách. Bez přívodu vody do týdne zdechnou,“ vysvětlil rybníkář důvody svého počínání.
Ředitel a jednatel Rybářství Hodonín Oldřicha Pecha zůstává v klidu. „Máme podepsanou smlouvu, včetně předávacího protokolu. Jestli je tam nějaký nedořešený vztah, to netušíme. Pro mě je podstatný vztah mezi námi a agenturou,“ nechal se slyšet.
Manipulační řády jsou podle Pechy vypracované a připravené ke schválení. „Budeme se jimi řídit, stejně jako se řídíme platným plánem péče,“ poznamenal.
Vaďura ovšem podotkl, že manipulační plány mohly být hotové už dávno. „Návrhy jsme museli odevzdat v roce 1999. Vše podrobně zpracovala brněnská firma a stálo to tři sta tisíc korun,“ uvedl.
Když bylo podle jeho slov vše odsouhlasené a nachystané k podpisu, na konečném jednání chyběli pouze dva lidé, a to zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny. „To zabránilo tomu, aby řády vstoupily v platnost. Tito dva pánové nepřijeli kvůli své představě, že si budou s vodou dělat, co chtějí,“ vylíčil Vaďura zvýšeným hlasem.
Zkušenému rybníkáři se v minulosti nelíbil ani nápad s letněním rybníků v celé soustavě. Postupné obnažení dna rybníků podle něj vedlo také k přemnožení plevelného karase.
Rybníkářství Hodonín si ale problémy nepřipouští. Přes omezené produkční podmínky, které jsou pro tuto významnou lokalitu nastavené, neočekává na rybnících v příštím roce záporný hospodářský výsledek. „Naopak vidíme v působení na nových rybničních plochách výzvu, jak dokázat, že lze i v ekologicky vzácných lokalitách šetrným hospodařením vytvořit přiměřený zisk,“ uvedl Pecha.
Zdroj: Břeclavský deník
5.12.2011 20.31, Rubrika: Rybářství a rybníkářstvíAktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě