10.6.2014 8.10, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Deště zachránily úrodu na Moravě
Deště na konci dubna a v květnu zachránily úrodu obilí mnoha jihomoravských zemědělců. Upozorňuje na to týdeník Zemědělec. Podle článku nebudou díky dešťům ztráty tak velké, jak se mnozí na přelomu března a dubna obávali, když mladé rostliny zasychaly.
Lépe vypadá prognóza v severních částech kraje, kde nebyl deficit vláhy tak katastrofální, vyplývá z odpovědí zemědělců. Přestože je zásoba vody v půdě pořád nízká, deště situaci spravily. „Takže se nedá říct, že by nás sucho výrazně zasáhlo,“ uvedl ředitel Agrospolu Knínice u Boskovic Ladislav Menšík. Pokud počasí nepřinese nějaký extrémní výkyv do konce června, mluví opatrně o slušné úrodě. „Ještě záleží na tom, jak obilí dopadne, až se budou nalévat klasy,“ poznamenal Menšík. Předpokládá, že k prvním žním ozimého ječmene vyjedou kombajny kolem 20. července, jak se nejpíš stane na celém Blanensku. Příroda náskok brzkého nástupu jara smazala. V nejjižnějších částech kraje očekávají žně o dva týdny dříve. „I když ideální by bylo, kdybychom vyjeli až kolem 15. července,“ řekl jednatel Zeka Dyjákovice Karel Čech. Společnost hospodaří na polích u hranic mezi Mikulovem a Znojmem. Zde se sucho podepsalo na úrodě mnohem více, kvůli němu se očekává úroda zhruba na polovině průměrného výnosu z posledních let. „Rostliny na začátku jara zasychaly, byla to hrůza. Otočilo se to na začátku května a teď to vypadá slibně. Ale hodně obilí bude na siláž, protože některé zaschlé rostliny začaly obrůstat a při sklizni budou zelené,“ uvedl Čech. Zmínil však, že směrem na Pohořelice dopadli zemědělci hůř, protože tam deště přišly později.
Déšť ve druhé polovině května prospěl i Hodonínsku, které patří společně se Znojemskem a Břeclavskem k nejsušším oblastem v zemi. „I když množství srážek se i v okrese lišilo,“ připomněla ředitelka Okresní agrární komory Milada Zimáková, že každého zemědělce zasáhlo sucho v různé míře. Jihomoravské zemědělce na rozdíl od ostatních v zemi nijak zvlášť nepotrápily přívalové srážky či kroupy. Stejně tak škůdci nejsou větší hrozbou než v letech předchozích, přestože zima byl velmi mírná.
Úroda v Pardubickém kraji by pak podle odhadů mohla dopadnout lépe než loni. Počasí se zatím vyvíjí slibně, a pokud se radikálně nezmění, úroda bude dobrá. Jen lokální bouřky a kroupy místy v některých regionech pole poškodily. „Brzký nástup jara, vlhčí květen nám nějakým způsobem nahrává, takže se dá říct, že porosty vypadají dobře až na místa, kam dorazily bouřky a krupobití. U nás na Svitavsku evidujeme 300 hektarů poškozených porostů,“ řekl ředitel Agrární komory Svitavy Josef Gracias. Na Chrudimsku počasí rostliny nepoškodilo, konstatoval předseda Okresní agrární komory Chrudim Jaroslav Kopista. „Akorát kvůli dešťům hrozí houbové choroby. Krizový měsíc bývá červen, potřebuje stabilní počasí, aby rostliny mohly dokončit svůj vývoj,“ řekl Kopista. Současné bouřkové počasí na Orlickoústecku zasáhlo spíš lesy a zemědělským plochám se vyhnuly. „V krátké době napadlo enormní množství vody, ale co mám informace, pole déšť nezasáhl,“ uvedl ředitel Agrární komory Ústí nad Orlicí František Smítal. Podle Jarmily Vlasákové, šéfky Agrární komory Pardubice, jsou rostliny v dobré kondici, a pokud nepřijde velké sucho nebo velké srážky, úroda by měla být solidní.
Zdroj: týdeník Zemědělec, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
10.6.2014 8.10, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Dobrovolní hasiči z Jílového u Prahy mají novou hasičskou zbrojnici
Akt. 27.11.2024 13.56Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Perspektivy původní populace tisu červeného v širší oblasti Podyjí
Akt. 27.11.2024 13.55Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě