12.5.2011 6.51, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Devět obcí stále špiní vodu. Česku hrozí pokuta
Devět obcí v Olomouckém kraji musí dát do roku 2013 do pořádku svoji čističku odpadních vod. Pokud své plány za desítky milionů korun nestihnou, hrozí České republice milionová pokuta.
Osm čističek odpadních vod v Olomouckém kraji nevyhovuje platným limitům Evropské unie, jedna dokonce úplně chybí. Pokud se na tom nic nezmění, čeká celou Českou republiku za dva roky pokuta. Například Belgie za podobné provinění platila v přepočtu přes milion korun denně.
Obce, ke kterým tyto čističky patří, mají rozjednané plány na modernizaci či dostavbu za desítky milionů korun. Podle českých zákonů termín dokončení propadl již na konci roku 2010, obecní rozpočty od pokuty zachránilo jenom to, že se u nich na kvalitnějších čističkách již začalo pracovat.
„Pro obce naší velikosti je příprava takto velkého a finančně nákladného projektu velice náročná,“ popisuje Milan Rác, starosta Zlatých Hor na Jesenicku, kde v tuto chvíli vybírají firmu, která jim rozšíří a především zrekonstruuje čističku odpadních vod z osmdesátých let. „Bude to stát 50 milionů korun, což je pro srovnání zhruba polovina našeho rozpočtu.“ Voda by přes novou čističku ve Zlatých Horách měla téct příští rok, zákonem daný termín však již vypršel na konci toho minulého. „Požádali jsme o jeho prodloužení. Šlo to díky tomu, že jsme již měli rozjednané dotace a stavební řízení.“
Podobně na tom v Olomouckém kraji bylo na konci roku 2010 podle mluvčí ministerstva zemědělství Terezy Dvořáčkové celkem devět obcí nad dva tisíce obyvatel.„V osmi z nich čistička odpadních vod limitům nevyhověla, v Brodku u Přerova úplně chyběla,“ upřesňuje Dvořáčková, která vychází ze seznamu, kde za Olomoucký kraj figurují například Bohuňovice, Mohelnice či Konice. „V celé republice jich pak bylo 137,“ doplňuje mluvčí.
Vedení Brodku u Přerova kvůli dodržení zákona muselo sehnat zhruba 145 milionů korun. Třicet vezme z vlastního rozpočtu, zbytek půjde z dotací. „Na podzim by se mělo začít stavět, nyní vypíšeme výběrové řízení,“vypočítává tamní starosta Jan Beneš. I jeho rozpočet se ažmilionové pokutě od inspekce životního prostředí vyhnul díky tomu, že se zde na plánech nové čističky začalo pracovat jižpřed prosincem roku 2010.
Kvalita vody, která odtéká z obcí v Olomouckém kraji však stejně jako v ostatních českých regionech zajímá i Evropskou unii. „Pokud některé obce nebudou mít svoji čističku v pořádku, začne se tím již letos zabývat Evropský soudní dvůr,“ uvádí mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková. „Ten však nerozhodne dříve než v roce 2013. Tehdy se komise na naše čističky zaměří znovu amohou přijít i první sankce,“ upozorňuje mluvčí a připomíná Belgii, která za podobný prohřešek platila v přepočtu zhruba milion čtyři sta tisíc korun denně. Starostové všech obcí, s nimiž MF DNES v kraji o čističkách mluvila, však předpokládají, že vše stihnou.
Obce, kde čistička odpadních vod na konci roku 2010 nevyhovovala limitům: Velká Kraš, Mohelnice, Litovel, Javorník, Bohuňovice, Konice, Postřelmov, Zlaté Hory. VBrodku u Přerova chyběla zcela.
Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR, regionální mutace Mladá fronta DNES – střední Morava
12.5.2011 6.51, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality
Hracholusky se napouští na zimní hladinu, byla níže kvůli opravě
Akt. 29.11.2024 15.30Rubrika: Přehrady a vodní díla
Vlašák od Volaříka šampionem Salonu vín 2025
Akt. 29.11.2024 13.52Rubrika: Nápoje a voda v potravinách