20.3.2020 10.44, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Dezinfekce může ublížit domovním čističkám
Razantní používání dezinfekčních prostředků, jež je nyní v rámci opatření proti šíření koronaviru prakticky samozřejmostí pro každého, kdo je má k dispozici, může přinést i škody. Konkrétně na domovních čistírnách odpadních vod. Píše o tom Kolínský deník.
Zatímco velké čističky nepoznají zhola nic, ta nejmenší zařízení by mohla přijít k újmě. Jde o čistírny sloužící jednotlivým domům, případně jejich skupinám nebo penzionům, jež obvykle pracují na mechanicko biologickém principu. To, že by uživatelé domovních čistíren odpadních vod neměli ani v nynější době razantních opatření k omezení šíření nového typu koronaviru a předcházení nákaze zásadně měnit své návyky a přecházet na čisticí prostředky s razantnějším účinkem, potvrdila Deníku manažerka útvaru generálního ředitele Středočeských vodáren Lenka Kozlová. Ve firmě má na starosti mimo jiné právě oblast domovních čistíren.
Uživatelé malých zařízení si v dobách mimo pandemii podle Kozlové dobře uvědomují, že k tomu, aby funkci zařízení neohrozili, musí k čistění používat tradiční prostředky, známé z časů babiček či prababiček: ocet, jádrové mýdlo, kyselinu citronovou. Žádnou chemii na bázi chloru. Pokud by si nyní chtěli pomoci k pevnějšímu zdraví razantnějšími přípravky a ve větším rozsahu uplatnili při úklidu například savo, hrozí poškození technologického zařízení čistírny a to, že budou vypouštět vodu vyčištěnou nedostatečně, nebo dokonce nevyčištěnou, upozornila. „Čistírna přestane plnit svoji funkci,“ uvedla Kozlová. Týká se to však jen malých domovních čistíren a prostředků vylitých do odpadu či do záchodu tedy typicky po vytírání, zdůraznila. Běžné dezinfikování domácnosti s používáním prostředků na ruce, otírání počítačové klávesnice či klik u dveří neznamená sebemenší problém. Už proto, že jde o přípravky bezoplachové.
V případě kanalizace, na niž jsou napojeny velké bytové domy, celé čtvrtě, administrativní komplexy či průmyslové objekty, se však není čeho bát, i kdyby se na jednotně načasované a razantně provedené úklidové akci domluvilo široké okolí. Jednak se jedná o malé koncentrace, dokonce nižší, než se používá při údržbě vody v bazénech, jednak pro velké čistírny odpadních vod nejde o problém. „Potvrdil mi to i náš technolog: na technologii to nemá vliv a ta si s tím dokáže poradit,“ uvedla Kozlová. Přikyvuje i technolog Vodovodů a kanalizací Beroun Beroun Jan Soukup. „Vytírání? To jsou tak malé koncentrace, že to čistírna ani nepozná,“ řekl Deníku. A jiná dezinfekce se pak podle něj do odpadu ani nedostane. „Když se na ruce použije ta správná, na bázi alkoholu, ten se odpaří a když se pak ruce myjí, už jsou suché,“ poznamenal.
Zdroj: Kolínský deník, ilustrační foto archiv Naše voda
20.3.2020 10.44, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizaceAktuality
Po Vltavě mezi Budějovicemi a Kořenskem plulo letos 8844 lodí
Akt. 21.11.2024 0.45Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava
Řetězec Tesco letos poprvé neumožní prodej kaprů z kádí, doplní Lidl a Billu
Akt. 21.11.2024 0.41Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony