21.6.2023 11.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Do mapování pomocí Modelu Živá krajina se mohou zapojit tisíce lidí
Komplexní přístup k nápravě krajiny, Model Živá krajina, získává stále více příznivců nejen v odborných kruzích, ale především v řadách veřejnosti. Lidé se coby mapéři v terénu se aktivně podílí na tvorbě studií proveditelnosti, které slouží jako podklad pro realizaci přírodě blízkých opatření pro zádrž vody, obnovu biodiverzity nebo snížení eroze.
Studie jsou zároveň součástí Krajinného plánu adaptace ČR. Celý proces nyní zásadně urychluje mobilní aplikace, kterou se rychle naučí rychle používat každý motivovaný laik. Spolek Živá voda ve spolupráci s Nadací VIA spustila kampaň na pořízení plně funkční verze mapovací aplikace. Tu lze modifikovat přesně pro potřeby Modelu Živá krajina. „Našim cílem je rychlá adaptace krajiny na klimatickou změnu a zlepšení zádrže vody v krajině. Není na co čekat. Drtivá většina dosavadních řešení je nahodilá, nesystematická a pomalá,“ říká Jiřím Malík, předseda spolku Živá voda a spoluautor Modelu Živá krajina (MŽK). Jeho snahou je do mapování krajiny zapojit co nejvíce lidí, edukovat je a vybavit znalostmi, jež mohou uplatnit ve své konkrétní lokalitě. „Takto jako puzzle skládáme mozaiku studií proveditelnosti, jež postupně pokryje celé Česko a bude dobrým podkladem pro systematická, navazující a přírodě blízká opatření v krajině,“ dodává Malík.
Díky moderním technologiím se proces náboru tzv. mapérů z řad veřejnosti urychluje. „Využíváme mobilní aplikaci, se kterou se díky přehlednému online návodu a katalogu mapovacích prvků naučí zakrátko každý. Poskytuje nám pak důležitá data z terénu, např. o výskytu meliorací nebo eroze, která už odborně vyškolení koordinátoři po ověření zanášejí do svých studií proveditelnosti,“ vysvětluje IT specialista Živé vody, Tomáš Klíma s tím, že spolek v současnosti usiluje o nákup plné verze aplikace, která umožní zapojit až tisíce lidí. „Zájem je opravdu velký. Za necelý měsíc od spuštění facebookové skupiny Mapování s Živou krajinou se nám přihlásilo více než 500 zájemců. Velká část veřejnosti velmi citlivě vnímá dopad klimatických změn, které jsou ve spojení s nedobrým zacházením s krajinou už markantní. Takto mohou něco udělat sami hned za humny,“ dodává Klíma.
Fundrasingovou kampaň na nákup plné verze aplikace Mergin Maps a celého SDK (Software development kit) podpořila Nadace VIA prostřednictvím Fondu pro udržitelný život. Každou korunu, kterou někdo na aplikaci daruje, Fond zdvojnásobí až do výše 100 000 Kč. https://www.darujme.cz/projekt/1207865
Zdroj a foto (školení mapérů v terénu): Spolek Živá krajina
21.6.2023 11.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzyAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě