15.3.2016 0.04, Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Dotace ministerstva umožní na vodárenskou soustavu napojit i Čimelice
Poslední překážka padla. Získání dotace 22 milionů Kč od Ministerstva zemědělství ČR umožní Jihočeskému vodárenskému svazu (JVS) v dubnu zahájit stavbu více než osmikilometrového úseku vodovodu z Mirotic do Čimelic, kde vyroste i nový vodojem. Stavba by měla být dokončena v červnu 2017 a celkové náklady dosáhnou 33,7 milionů Kč.
Obce Čimelice a Rakovice tak konečně vyřeší dlouhodobé problémy s pitnou vodou, uvedl mluvčí JVS Zdeněk Zuntych.
„Dotace je přidělena a administrativní formality vyřízeny. A protože máme platné stavební povolení i z tendru vybraného zhotovitele, dlouho připravovanému projektu, který zbaví další lokalitu na severu Písecka problémů s nedostatkem pitné vody, už nic nebrání,“ říká Antonín Princ, ředitel JVS. Ten je investorem a v podmínkách už několik let má pravidlo, že tyto liniové stavby zahajuje jen, získá-li na ně veřejnou podporu, pokrývající minimálně polovinu nákladů, neboť v ceně vody se nezaplatí a jde tedy prakticky o nenávratné investice.
Tato část severního Písecka se na dálkový vodovod z Úpravny vody Plav na Českobudějovicku začala napojovat předloni, kdy byl dokončen za 24 milionů Kč přivaděč ze Sedlice do Mirotic. Další zamýšlený a připravovaný úsek z Čimělic do Mirovic byl pozastaven, neboť Mirovice nedávno rekonstruovaly svůj lokální zdroj vody a připojení na vodárenskou soustavu nepotřebují.
„Každá dotace má svá pravidla. A nesplní-li se, nelze o ni žádat. V tomto případě jde o podíl počtu napojovaných obyvatel a investičních nákladů. Napojení by nutně potřebovaly sousední Nerestce, které navíc nemají svůj vnitřní rozvod a to neodpovídá podmínkám dotačního titulu,“ vysvětlil Antonín Princ, proč svaz musel od tohoto záměru ustoupit.
Podle něho je zjevné, že obce, stojící o napojení na vodárenskou soustavu, budou muset vyvinout daleko větší iniciativu, neboť postavit dnes liniovou stavbu je velmi obtížné. Ať už z hlediska projednání trasy a vlastnických vztahů k pozemkům, tak i financí a ekonomiky projektu. A také proto, že národní i krajská opatření preferují podporu konkrétních obcí a na JVS často pohlížejí jako na komerční firmu, kterou ale není. Naštěstí to tak nevnímá Ministerstvo zemědělství ČR a tyto projekty podporuje. Vodárenský svaz se ale musí do budoucna také začít systematicky věnovat dálkovým řadům, měřícím téměř 550 km. Ty bude po desetiletích provozu potřeba postupně obnovit.
„Je třeba ale rozhodnout, jakou technologii zvolíme. Zda půjde o sanace, opravy, rekonstrukce nebo výměnu. Je zřejmé, že časem půjde o značné náklady, což si dnes málokdo uvědomuje,“ poznamenal ředitel JVS.
Vodárenský svaz letos také dokončí stavbu 8,5 km dlouhého vodárenského řadu za zhruba 18 milionů korun, kterým se na jihočeskou vodárenskou soustavu napojí Osek, Velká Turná a Radomyšl na Strakonicku. Ta začala loni v létě a byla rovněž podmíněna získáním státní podpory. Zbytek nákladů vždy kryje JVS ze svých prostředků.
Naše voda
15.3.2016 0.04, Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizaceAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě