15.11.2018 9.37, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony
Dotace na závlahy jsou v praxi obtížně dosažitelné
Sto milionů korun si mohou na vládních dotacích rozdělit zemědělci, kteří chtějí vybudovat závlahový systém. Jak ale upozorňuje jihomoravská mutace deníku Mladá fronta DNES, možnost využití dotací komplikuje složitá legislativa.
„Klimatická situace je v posledních letech nepříznivá, dlouhá období sucha se budou pravděpodobně opakovat stále častěji. Funkční a úsporný závlahový systém se proto ukazuje jako klíčový pro zachování zemědělské produkce, zejména u zeleniny a ovoce,“ říká ministr zemědělství Miroslav Toman. O peníze mohou zemědělci žádat až do února, jenže zřejmě nebudou. V cestě jim stojí legislativa v oblasti územního i stavebního řízení.
„Abyste dostali vodu na svůj pozemek, musíte získat stavební povolení na pozemcích jiných – obecních i soukromých. A tam narazíte,“ říká poslankyně Jana Krutáková, členka zemědělského výboru Poslanecké sněmovny. Zemědělci, kteří chtějí stavět závlahy, musí získat územní i stavební povolení, souhlasy vlastníků dotčených pozemků, vypořádat se s věcnými břemeny a spoustou dalších administrativních komplikací. „Působí to na mě tak, že si ministerstvo odškrtlo svou povinnost a tím pro něj celá věc končí. Výsledkem je absence styku s reálnými problémy českých zemědělců,“ dodává Krutáková.
„Kdo dnes chce vykopat trubku, musí ji vést přes tisíc pozemků a u všech musí mít souhlas vlastníků, vyjednané věcné břemeno. Myslím, že to ani technicky není možné,“ potvrzuje složitost stavby Pavel Coufal ze společnosti Agra Horní Dunajovice. Tady už závlahu provozují, vodu rozvádí na sto hektarech vinic. Mají štěstí, že ji zdědili ještě z minulého režimu. „Dnes bychom se do toho nepustili,“ připustil Coufal. A další zemědělci mu přitakávají. „Získání dotace na obnovu trubních řadů a budování přivaděčů vody je při současném stavebním zákoně velmi špatně schůdné. Sám jsem zrovna vyřizoval stavební povolení a trvalo to tři čtvrtě roku. Pokud někdo chce obnovovat páteřní síť závlah, splnit únorový termín podání žádosti je téměř nemožné,“ míní Ivo Pokorný, ředitel podniku Pomona Těšetice na Znojemsku.
Zdroj a celý text: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Morava, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
15.11.2018 9.37, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy