10.10.2013 9.17, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině
Druhá vlna podpor na krkonošské louky už běží
V rámci projektu LIFE CORCONTICA, který od loňského podzimu organizuje Správa KRNAP, mohou zájemci získat dotace pro návrat života na krkonošské horské louky a pastviny. Připomněl to dnes mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Od 1. října do 15 listopadu přijímá podle něj Správa KRNAP žádosti o příspěvek na péči o další cenné lokality. Finance lze čerpat formou příspěvku, podobně jako ze zavedeného Programu péče o krajinu. V první květnové výzvě jsme přijali celkem šest žádostí o příspěvek na hospodaření na devíti enklávách: Brádlerovy Boudy, Klínové Boudy, Lahrovy Boudy, Medvědí Boudy, Modrý Důl, Přední Rennerovky, Studniční Boudy, Velké Tippeltovy Boudy a Zadní Rennerovky. V současnosti probíhá předávání hotových prací naplánovaných pro letošní rok.
Na těchto i dalších lučních enklávách působí od poloviny června projektová pracovní skupina složena z pěti terénních pracovníků, kteří likvidují invazivní a expanzivní druhy rostlin (šťovík alpský, starček hajní), pročišťují zanesené odvodňovací stružky, provádí výřezy náletových dřevin a další tradiční hospodářské práce. Zvláštní pozornost je věnována kriticky ohroženému druhu hořečku mnohotvarému českému.
Veškeré práce realizované v rámci projektu mají za cíl dopomoci návratu kvalitního hospodaření na horské louky. Bez dlouhodobě a odpovědně hospodařících místních obyvatel, by Krkonoše nebyly takové, jaké si je přejeme mít – květnaté, barevné, zkrátka bohaté.
Ve druhé vlně, která odstartovala 1. října a končí 15. listopadu, bude možné žádat o příspěvek na enklávách:
Černá bouda, Davidovy Boudy, Dolní Malá Úpa – Rennerovy boudy, Dolní Malá Úpa – U Kostela, Erlebachova bouda, Friesovy boudy, Horní Malá Úpa – Nové Domky, Husí Boudy, Chaloupky, Latovo údolí, Mokré Jámy, Přední Struhadla, Richterovy Boudy, Rýchorský Kříž, Sklenářovice a Špindlerova Bouda. Podpora pro tyto enklávy bude poskytována na dva až čtyři roky.
Žádat o příspěvek mohou jak vlastníci dotčených pozemků, tak jejich nájemci.
Žádost o příspěvek a další přílohy najdete zde: http://life.krnap.cz/druha-vyzva/ .
Více informací o projektu najdete zde: http://www.krnap.cz/life/, nebo zde: http://life.krnap.cz/ .
Projekt LIFE CORCONTICA si klade za cíl zlepšit péči o nejcennější horské louky, které dlouhodobě ztrácejí svou bohatost, zarůstají a zanikají. Vedle stanovišť luk a pastvin projekt podpoří i jednotlivé evropsky významné druhy – hořeček mnohotvarý český (Gentianella praecox subsp. bohemica) a rybku vranku obecnou (Cottus gobio). Hořeček se v současnosti vyskytuje pouze v Horních Albeřicích, populace vranky v krkonošských tocích stagnuje.
LIFE CORCONTICA je realizován a spolufinancován třemi partnery – Správou KRNAP, Institutem aplikované ekologie DAPHNE ČR a Ministerstvem životního prostředí. Dárcem 75 % prostředků je Evropská komise v rámci programu LIFE+ Příroda. Celkový rozpočet projektu je 3 588 573 €, tedy necelých 90 milionů korun.
Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap
Naše voda, foto KRNAP
10.10.2013 9.17, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
Výročí Karlínské vodárny: Historie a zajímavosti unikátní stavby
Akt. 25.11.2024 10.21Rubrika: Vodovody a kanalizace
Směrnice EU nutí pardubické vodárny investovat miliardy do čištění odpadních vod
Akt. 25.11.2024 8.58Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace