27.9.2018 15.45, Rubrika: Statistiky a kauzy
ECHA:V důsledku lovu jsou v mokřadech tisíce tun olova
Agentura ECHA zveřejnila zprávu o přezkumu informací týkajících se používání olova ve střelných zbraních a munici mimo mokřady a také v rybářském olůvku. Informuje o tom portál enviprofi.cz na základě zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu.
Ze zprávy vyplývá, že výše uvedené způsoby používání olova představují riziko pro životní prostředí a zdraví lidí. Zpráva uvádí, že v důsledku lovu je v současné době v mokřadech v zemích EU ročně rozptýleno 5 000 tun olova. Z ostatních střeleckých aktivit, provozovaných mimo mokřady, se do životního prostředí ročně uvolní v zemích EU 14 000 tun olova, sportovní střelbou se do prostředí ročně dostává až 20 000 tun olova. Odhaduje se, že dalších 6 000 tun se ročně dostane do životního prostředí z rybářského vybavení. Regulace by měla snížit úmrtnost ptactva v důsledku spolknutí broků a úmrtnost dravců, kteří požijí maso zvířat zasažených olověnými broky. Snížila by zdravotní rizika osob, které pravidelně konzumují zvěřinu zabitou olověným střelivem. ECHA zjistila, že za olověné střelivo je k dispozici odpovídající náhrada z oceli, kterou lze použít ve většině loveckých zbraní a není výrazně dražší. Náklady na změnu střeliva by byly pro jednotlivé lovce nízké.
Zpráva je odpovědí agentury ECHA na žádost Evropské komise o shromažďování informací o potenciálních rizicích použití olova pro lov v terénu mimo mokřady, terčovou střelbu mimo mokřady a pro plavidla a vybavení pro rybolov. Původní článek naleznete na odkazu https://echa.europa.eu/cs/-/echa-identifies-risks-to-terrestrial-environment-from-lead-ammunition včetně dalších odkazů.
Poznámka Naše voda: V ČR platí od počátku roku 2011 zákaz používání olověných broků při lovu vodního ptactva. ČR tím tehdy naplnila závazek vyplývající z Bernské úmluvy z roku 1991, v níž bylo členským zemím uloženo omezení používat olověné broky. Také v dokumentu o ochraně afro-euroasijských stěhovavých ptáků (AEWA) bylo stanoveno konkrétní datum (rok 2000), do kdy členské státy musí v rámci své legislativy zavést zákaz používání tohoto střeliva na mokřadních lokalitách a při lovu vodních ptáků. Kromě lovu vodních ptáků nicméně v ČR se ale i po zákazu používání olovnatých broků mohlo olovnaté střelivo používat při lovu vysoké zvěře, divokých prasat nebo bažantů.
Náplní ECHA (Evropská agentura pro chemické látky) je zajištění bezpečného používání chemických látek. ECHA kontroluje aplikaci legislativy EU týkající se chemických látek s cílem ochrany lidského zdraví a životního prostředí, působí ale také ve prospěch inovací a zvýšení konkurenceschopnosti v EU.
Zdroj: www.enviprofi.cz, MPO, Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
27.9.2018 15.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy, Významné zprávy
Aktuality
Ve VÚV TMG proběhla konference k projektu „Centrum Voda“
Akt. 22.11.2024 7.57Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Má douglaska opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?
Akt. 22.11.2024 7.55Rubrika: Statistiky a kauzy