29.11.2013 10.56, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Energetiky trápí jakost vody řeky Jihlavy
Kvalita vody v řece Jihlavě se za posledních dvacet let o poznání zlepšila, fosfor a dusík v ní ale dál trápí Jadernou elektrárnu Dukovany na Třebíčsku. Podle deníku.cz navíc nečistá voda, která chladí čtyři její reaktory, nepřispívá výstavbě pátého bloku.
„V posledních letech můžeme vidět doslova návrat života do našich toků. Na Třebíčsko se znovu vrátily ryby a mnohdy se jedná o druhy velmi náročné, jako je pstruh nebo vranka. Objevují se i raci a okolí toků osidlují ledňáčci,“ pochvaloval si vedoucí odboru životního prostředí třebíčské radnice Pavel Vosátka.
V řece Jihlavě ale i přes masivní výstavbu čisticích stanic a modernizace těch starších zůstávají látky, které neulehčují práci energetikům. „Jen ty velké čističky totiž dokážou odstraňovat biologické znečištění, tedy fosfor a dusík,“ upozornil mluvčí jaderné elektrárny Petr Spilka. „Menší čističky je zachytit nedokážou. Tyto živiny tak zůstávají ve vodě, i když ta je vizuálně čistá,“ podotkl mluvčí.
Tyto nežádoucí látky nejenže napomáhají růstu vodních řas třeba v dalešické přehradě, ale negativně se podepisují i na vnitřních vestavbách chladicích věží dukovanské elektrárny. „Proti jejich usazování dávkujeme do vody Algiflasch, což je ekologicky odbouratelný přípravek. My špínu do vody nepřidáváme, tím, že odpařujeme kubík čisté vody za vteřinu, se ale špína zhušťuje,“ vysvětlil Spilka.
Nadbytek fosforu a dusíku v největším vodním toku na Třebíčsku odhalila nedávná studie, kterou si nechal zpracovat ČEZ. Až tři čtvrtiny fosforu podle ní pochází z měst a obcí. O snížení tohoto podílu zátěže usilují Vodovody a kanalizace. „Připravujeme podklady pro modernizaci třebíčské čistírny. V brzké době proběhne výběrové řízení a již v květnu příštího roku by mohly začít stavební práce,“ řekl tajemník svazku, který sdružuje přes 130 obcí, Karel Nedvědický. „Limity na vypouštění nebezpečných látek se zpřísňují a my se podle toho musíme zařídit. Na fosfor i dusík se u tohoto projektu zaměříme,“ potvrdil.
Podle studie, kterou ČEZ předal Kraji Vysočina, je největším zdrojem dusíku zemědělství. Na jeho množství v řece nad dalešickým vodním dílem se údajně podílí z více než 70 procent. Cestou ke zlepšení mají v tomto případě být například omezení nebo úplné vyloučení pěstování širokořádkových rostlin na vybraných pozemcích. Stát by se krom toho měl při rozdělování dotací zaměřit na podporu protierozních způsobů hospodaření.
S nečistou vodou se ale nepotýká pouze jaderná elektrárna. „Řada lidí, včetně mě, se nemůže od půlky léta koupat v Dalešické přehradě,“ připomněl Petr Spilka. I letos tamní vodu po několik dní kalily sinice.
Situaci pro dukovanskou elektrárnu navíc komplikuje sucho, které od léta až do dnešních dní na značné části Třebíčska panuje. „Je to znát i v Třebíči, v řece je vody relativně málo,“ řekl Spilka. Zároveň nevyloučil, že současná nepříznivá jakost vody v řece Jihlavě nebude mít negativní vliv na úvahy o vybudování pátého jaderného bloku. „Při dlouhodobě nízkých průtocích by to problém být mohl, protože znečištění by v takovém případě bylo úměrně vyšší,“ poznamenal.“
Zdroj: www.denik.cz, ilustrační foto Naše voda
29.11.2013 10.56, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla