29.1.2020 9.00, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Evropané vybírají svůj Strom roku, ve hře je i česká borovice
Na podzim převzala 350letá Chudobínská borovice od Nadace Partnerství titul Strom roku České republiky díky podpoře bezmála čtyř a půl tisíce hlasujících. Jak přitom dnes informoval David Kopecký z uvedené Nadace, úderem prvního února podporovatele unikátního stromu čeká další výzva v podobě evropského kola.
V konkurenci další patnáctky zemí bude Královna zatopeného údolí, jak stromu místní z obcí Vír a Dalečín přezdívají, soutěžit o titul Evropský strom roku. O vítězi jubilejního desátého ročníku ankety, do kterého vždy postupují vítězové národních kol, rozhodují Evropané v online hlasování na www.evropskystromroku.cz od 1. do 29. února. Loňská reprezentantka českých barev – Zádvorská lepa – vybojovala páté místo, na zlatou příčku v anketě prozatím český strom čeká.
„Chudobínskou borovici znám od dětství, je pro mě spjata s vesnicí Chudobín zatopenou v roce 1956, s chalupou mé babičky. Ale vnímám i její současnou krásu a velkou oblíbenost mezi lidmi. Proto jsme tento strom přihlásili do ankety Strom roku 2019,“ svěřuje se Milan Peňáz, jeden ze starousedlíků ze zatopeného Chudobína a ambasador stromu. „Po maďarské lípě, portugalském dubu či bulharském jilmu přišel čas pro českou borovici. Pošlete svůj hlas Strážkyni zatopené vesnice,“ přidává se s výzvou Ladislav Stalmach, starosta obce Vír, který má borovici ve svém katastru.
Nezdolný jehličnan, který tvarem nápadně připomíná bonsaj, ční nad hladinou přehrady Vír, která svádí vodu z údolí řeky Svratky. Ke stromu není kvůli přísnému vodohospodářskému řádu, který chrání pitnou vodu, přístup. Neobvyklý solitér lze ale obdivovat z protějšího pravého přehradního břehu, kde tvoří živý pomník zaniklé obce Chudobín. Ta i se se svými 143 obyvateli v padesátých letech minulého století musela ustoupit budování vodního díla. Strom je navzdory drsným klimatickým podmínkám v dobré zdravotní kondici. I z toho důvodu cenu za vítězství v české anketě – odborné arboristické ošetření – zástupci stromu přenechali stříbrnému finalistovi: stařičkému Žižkovu dubu z nedaleké Náměšti nad Oslavou.
Strom a jeho zástupce letos nemine návštěva známého britského „lovce stromů“ Roba McBrida. Ten zasvětil celý svůj život ochraně a propagaci stromů. K Vírské přehradě dorazí v úterý 4. února v 11 hodin, ve 14 hodin se pak potká se studenty Vírské univerzity třetího věku.
Borovice v českých barvách bude mít těžkou konkurenci. Vedle ní usiluje o prestižní titul dvojice Stromů svobody z belgické vesnice Waretu a z maďarského Kaposváru nebo bulharský Ctihodný dub, památník a symbol vesnice Novo Selo. Své fanoušky má také Zamilovaný jinan přezdívaný Adam z chorvatského Daruvaru, živá legenda v podobě nizozemského Čarodějného stromu nebo pověstmi opředený starobylý Čarodějný tis z Irska, nováček v evropské soutěži.
Těžké váhy představují také Starobylý buk z francouzského Saint-Jammes či Nejstarší trojnohý dub světa ve španělském Salentu. O přízeň Evropy soutěží také 200 let starý unikátní Bezový strom z Polska, skvostný Kaštan v portugalském Valesu zasazený před tisíciletím Římany a nechybí i unikáty jako Starobylá jedle – strážce rumunského Cibinu, Vzácný jeřáb z dob Marie Terezie ze Slovenska nebo Osamělý topol z ruské stepi Kalmykia. Možná si ale prvenství odnese Allertonský dub, který zosobňuje živé dějiny Liverpoolu nebo italský Dub Vallonea z Tricasu, který kandiduje na seznam UNESCO.
Lidé mohou z letošní šestnáctky uchazečů vybírat vždy dva favority prostřednictvím portálu www.evropskystromroku.cz Vítěz letošního desátého ročníku bude odhalen 17. března v Evropském parlamentu v Bruselu. Anketa probíhá pod záštitou europoslance Luďka Niedermayera a Michala Wiezika.
Zdroj: Nadace Partnerství, foto (Chudobínská borovice) Marek Olbrzymek
29.1.2020 9.00, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy