15.7.2023 7.14, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Exkurze k doplňování vody do Velkého Boleveckého rybníka
Ve druhé polovině června letošního roku zorganizoval profesor Jiří Wanner pro svou skupinu Čištění a recyklace městských odpadních vod a další zájemce z Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT Praha exkurzi na velmi zajímavý vodohospodářský projekt doplňování vody do Velkého Boleveckého rybníka. Zde je souhrn poznatků z akce.
Problémem rybníka byla stále klesající hladina v posledních letech. Důvodem je skutečnost, že rybník byl zásobován pramenem podzemní vody, jejímž hlavním zdrojem byla srážková voda. S postupným odkanalizováním území kolem rybníka i se změnou charakteru srážek již tento zdroj nestačil pokrýt ztráty vody odparem. Od roku 2017, kdy byla hladina naposledy na „normálu“, poklesla do léta 2022 o 1,33 metrů. Pokles hladiny při srpnovém minimu v r. 2022 představoval úbytek vody v objemu 515 243 kubických metrů. Spolu s podzemní vodou chybí podle odhadů v rybníce již asi 700 000 kubických metrů vody. Tato čísla jsou v souladu s výsledky matematického modelu rybníka, který predikuje možný úbytek vody až 200 000 m3/rok.
O způsobu, jak doplnit vodu do Velkého boleveckého rybníka, rozhodli zastupitelé města Plzně ze tří nabízených variant: čerpání vody z vrtů, čerpání odtoku z čistírny odpadních vod nebo dočerpávání upravené vody z Berounky. Nakonec bylo zvoleno řešení dočerpávání upravené vody z Berounky, i když toto řešení je velmi kapacitně omezené. Navíc z řeky Berounky neustále hrozí zavlečení spór račího moru do Velkého boleveckého rybníka. Toto nebezpečí naopak nehrozilo u odtoku z ČOV, který by navíc při průměrném denním množství Q24 65 000 m3. d-1 umožňoval do rybníka čerpat řádově větší denní množství vody než dnes, a to bez ohledu na stav vody v řece. Proti použití odtoku z ČOV však byla namítána vyšší koncentrace fosforu oproti říční vodě (eutrofizace rybníka) i vyšší koncentrace některých léčiv a hormonů. Dnešní technologie terciárního i kvartérního čištění odpadních vod jsou ovšem již schopny se v těchto ukazatelích říční vodě přiblížit.
Podle rozhodnutí zastupitelů byla v r. 2022 vybudována v areálu ČOV Plzeň úpravna říční vody s technologií firmy Envi-Pur s.r.o. Jednotka odebírá vodu z řeky vlastním odběrovým objektem. Samotná úprava začíná dvojicí automatických filtrů s velikostí ok 2 mm a 0,3 mm. Poté je nadávkován hlinitý koagulant a směs prochází tlakovým koagulátorem. Následuje průchod membránovým modulem s keramickými membránami s porozitou 0,1 µm. Membránový modul je vybaven vlastním zařízením pro chemickou regeneraci membrán. Permeát je jímán v akumulační nádrži, odkud je přes UV dezinfekční jednotku čerpán do rybníka. Přivedená upravená voda vtéká do rybníka přes vtokový objekt, jehož dno bude ještě vyloženo kusy vápence k úpravě KNK4,5 vody z Berounky, která byla dále snížena během úpravy koagulací.
Maximální kapacita jednotky je 20 l.s-1, přičemž podle současných podmínek Povodí Vltavy s.p. v povolení k odběru může odběr probíhat jen 10 měsíců v roce při zachování průtoku 4,46 m3/s v Berounce. S ohledem na technologii úpravny není také možné vody z Berounky čerpat při vyšší turbiditě říční vody.
Zdroje v textu uvedených dat: https://www.envi-pur.cz/reference/upravna-vody-bolevecky-rybnik a https://plzen.rozhlas.cz/system-dopousteni-bolevaku-z-reky-berounky-uz-je-funkcni-8828748
Aktuální stav hladiny Berounky a čerpání lze sledovat na: https://bolevak.plzen.eu/
Zdroj a foto (odběrové místo z Berounky): Jiří Wanner, VŠCHT
15.7.2023 7.14, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy