22.5.2024 13.06, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Exministrovi Němečkovi se nelíbí zisky společnosti SmVaK Ostrava
Zisky společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která dodává vodu více než 700.000 lidí, jsou nepřiměřené a mimo cokoliv, co je běžné v České republice, řekl dnes novinářům v Ostravě bývalý ministr zdravotnictví a současný lídr kandidátky SOCDEM do krajských voleb Svatopluk Němeček. Vychází z výsledků analýzy konzultační společnosti Grant Thornton, jež srovnávala šest vodohospodářských firem. Mluvčí SmVaK Marek Síbrt řekl ČTK, že vodárenství je v ČR přísně regulovaný obor a SmVaK striktně dodržuje pravidla.
Němeček také představil petici Stop drahé vodě!, která vyzývá ministerstvo financí k urychlené úpravě regulace vodárenského oboru. Síbrt reagoval, že SmVaK petici chápou jako součást politické kampaně před volbami. Reakci ministerstva ČTK zjišťuje.
SmVaK jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří i mezi největší v zemi. Dodávají vodu zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také do části Olomouckého kraje a do pohraniční oblasti Polska. Loni firma vytvořila čistý zisk 405,1 milionu Kč, což bylo o 7,2 procenta méně než předloni. Výnosy firmě meziročně vzrostly zhruba o pětinu na 3,43 miliardy Kč. Do vodárenské infrastruktury včetně oprav loni vložila 1,14 miliardy Kč. Vlastníkem firmy je španělská společnost Aqualia Czech.
„Běžný kalkulační zisk, který je kolem tří až 12 procent, se tady (u SmVaK) pohybuje nad 35 procent, atakuje 40 procent, a za této situace ministerstvo financí, které je regulátor, který může tyto záležitosti regulovat, tak to nečiní. Proto jsme se rozhodli, že trošku ministerstvo popoženeme, že založíme petiční akci a vyzveme občany, aby se připojili k naší výzvě,“ řekl Němeček.
David Kaszper, který pro podporu petice založil sdružení Férová voda, řekl, že vodárenství je specifický obor, kdy provozovatelé mají na dodávky vody často monopol a není možné přejít k jinému dodavateli. Proto je toto odvětví regulované, regulace ale podle něj není dostatečná. „Udělali jsme si propočet, kolik by stál kubík vody, kdyby si SmVak účtoval poloviční marži, nějakou běžnou kolem 15 procent. Vyšlo nám, že cena vody by klesla cca o 13 Kč. Pro představu, kolik to znamená u vyúčtování běžné čtyřčlenné rodiny, tak je to 1500 Kč (ročně),“ řekl Kaszper.
SmVaK letos za metr krychlový účtuje 132,75 Kč, loni to bylo 118,52 Kč. Průměrná cena vody v Česku byla loni asi 113 Kč za metr krychlový.
„Přirozené náklady na vodu v Moravskoslezském kraji by měly být nižší než ve zbytku republiky, protože geografické poměry tady jsou mnohem lepší, voda tady stéká z hor,“ řekl Němeček. Účtovat si provizi skoro 40 procent je podle něj nemravné. SmVaK podle něj od roku 2021 zdražily vodu o 47 procent.
„Většina vodárenských firem významnou část kalkulačního zisku používá k reinvesticím zpátky do infrastruktury, ale z dat, která publikuje Grant Thornton, vyplývá, že tady je zisk určený z více než 80 procent na to, že to odchází jako dividenda španělským vlastníkům,“ řekl Němeček.
Síbrt řekl, že v posledních dvou letech SmVaK žádnou dividendu nevyplácely a zisk si nechaly na účtu. „Vodárenství je v České republice přísně regulovaný obor, kdy fungování jednotlivých společností monitoruje a kontroluje řada orgánů státní správy. Společnost SmVaK Ostrava striktně dodržuje pravidla daná platnou legislativou, která mimo jiné jasně definuje parametry, jak je možné generovat přiměřený zisk,“ řekl Síbrt. Výše vodného a stočného v oblastech, kde SmVaK působí, jsou podle něj výrazně pod sociálně únosnou cenou stanovenou pro rok 2024 pro Moravskoslezský kraj na 162,44 Kč.
Zdroj: ČTK, logo: SmVaK
22.5.2024 13.06, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě