23.1.2019 8.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Fotoreportáž: Ledopády ve Votrubcově lomu u Kozákova
Votrubcův lom při cestě na vrch Kozákov je veřejnosti znám především jako místo, kde si může každý, kdo má štěstí a potřebné nástroje, najít „vlastní“ polodrahokam. V současné době ale nabízí lom jinou atraktivitu – ledopády tvořené množstvím velkých, středních i úplně maličkých rampouchů.
VOTRUBCŮV LOM, KOZÁKOVAutor: Nina Havlová
Votrubcův lom navštívila proto také redakce portálu Naše voda a z této návštěvy vám nabízí krátkou fotoreportáž. Cesta hlubokým sněhem k lomu sice byla docela náročná, ale výsledek stál za to. Samotný lom má přitom už bezmála stoletou a docela pestrou historii. V lomu se začalo těžit už ve 30. letech minulého století, především štěrk drcený z horniny zvané melafyr. Šlo o soukromý, vpravdě rodinný lom, jehož majitelem je dnes Josef Votrubec, jemuž je už 92 let. Lom byl samozřejmě za socialismu znárodněn, po roce 1989 byl ale rodině vrácen v restitucích.
Díky tomu se mohou návštěvníci Votrubcova lomu každoročně pokusit najít si v něm drahé kameny, což jsou většinou polodrahokamy na bázi křemene (acháty, chalcedony, jaspisy, záhnědy, citríny či křišťály). Podmínkou k tomu je ale souhlas majitele lomu a zaplacení vstupenky, za tu si ale lze prohlédnout minimuzeum drahých kamenů, které byly v lomu nalezeny v minulosti. Kdo má zájem, může si nechat svůj nález přímo rukama pana Votrubce vybrousit.
Lom je součástí národní přírodní památky Kozákov.
Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová
23.1.2019 8.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině